Jednou vetou

Ortieľ nad ruskými športovcami padne v sobotu

Žena drží ruskú zástavu pred vstupom do sídla Medzinárodného olympijského výboru pred začiatkom prvého dňa zasadnutia exekutívy MOV v Pully neďaleko Lausanne 5. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Výkonný výbor Medzinárodného olympijského výboru (VV MOV) v sobotu rozhodne, či olympionici z Ruska budú môcť na nedeľňajšom záverečnom ceremoniáli na ZOH v Pjongčangu pochodovať pod vlastnou vlajkou. Potvrdil to hovorca MOV Mark Adams, ktorý však nešpecifikoval, kedy presne a akým spôsobom o tom bude riadiaci orgán informovať.

Zostáva tiež otázne, akým spôsobom exekutíva požiada o schválenie jeho rozhodnutia zasadnutie MOV, uviedla agentúra DPA. Zasadanie MOV v nedeľu dopoludnia kórejského času má tiež schváliť zvolenie nových členov. Problémom môže byť potrebné kvórum, keď mnohí členovia MOV už dejisko ZOH opustili.

MOV suspendoval Rusko z účasti na ZOH už v decembri v súvislosti s dopingovým škandálom. Umožnil však štart „čistým“ športovcom pod hlavičkou Olympijských športovcov z Ruska a pod olympijskou vlajkou. MOV už dávnejšie potvrdil, že ak sa športovci OŠR nedopustia žiadnych porušení pravidiel, na záverečnom ceremoniáli by mohli mať už vlastnú vlajku.

„Implementačná skupina zváži úplne všetko. Komunikovať o tom bude na sobotňajšom popoludňajšom rokovaní,“ povedal Adams. Rusom by sa mohol vypomstiť pozitívny dopingový nález curlingového reprezentanta Alexandra Krušelnického (meldónium), ktorý získal bronz v mixe. O jeho prípade bude rozhodovať medzinárodný Športový arbitrážny súd (CAS) v stredu alebo vo štvrtok.

Môže vás zaujímať

Skvelá správa z Nemecka: Fialková v stíhačke na druhom mieste