Jednou vetou

MOV sa chce proti verdiktom CAS odvolať na Švajčiarsky najvyšší súd

Ilustračné foto:

TASR/AP

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa chystá odvolať na Švajčiarsky najvyšší súd proti verdiktom Športového arbitrážneho súdu (CAS). Ten očistil niektorých ruských športovcov v dopingovej kauze zo zimných olympijských hier 2014 v Soči.

Inštitúcia, na ktorú sa chce MOV obrátiť, môže zvrátiť rozhodnutia CAS v prípade, že došlo k porušeniu právnych procesov, odvolania sú však väčšinou neúspešné. „Sme nespokojní s verdiktmi, ako aj s motiváciou, ktorá k nim viedla,“ povedal hovorca MOV Mark Adams po štvrtkovom zasadnutí výkonného výboru pre agentúru AP.

CAS iba niekoľko dní pred februárovými ZOH v Pjongčangu oslobodil 28 ruských reprezentantov od trestov vrátane doživotných olympijských dištancov či odobratia medailí zo Soči. Podľa arbitrážneho súdu sa v ich prípadoch nedokázali dopingové prehrešky, ale zároveň ich formálne neočistil.

Predstavitelia MOV tvrdili, že CAS si uplatnil dôkazné bremeno ako v kriminálnych prípadoch, zatiaľ čo pri športovom práve na civilných súdoch zvyčajne stačí presvedčiť sudcov. Jedenásť Rusov nepochodilo so svojimi odvolaniami, čo potvrdilo ich tresty zo Soči.

MOV diskvalifikoval 43 športovcov z tejto krajiny na základe správy vyšetrovateľa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richarda McLarena a svedectiev bývalého šéfa antidopingových laboratórií v Moskve a Soči Grigorija Rodčenkova. CAS však našiel nedostatky v dôkaznom materiáli a výpovediach.

Trojčlenná komisia zverejnila pred dvoma týždňami 154-stranový dokument, v ktorom sa vysvetľuje, prečo vrátili bežcovi na lyžiach Alexandrovi Legkovovi zlato z 50 kilometrov voľnou technikou a striebro zo štafety na 4×10 km.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu