Jednou vetou

MS2018: FIFA rozdelila klubom 209 mil. dolárov, najviac dostal Manchester City

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) rozdelila klubom po celom svete dokopy 209 miliónov dolárov za to, že uvoľnili svojich hráčov na majstrovstvá sveta 2018 v Rusku.

Najviac spomedzi tímov získal z tejto porcie Manchester City, ktorý zinkasoval 5,003 miliónov.

Celkovo si polepšilo 416 mužstiev zo 63 federácií, ktoré poslali na šampionát dokopy 736 hráčov. FIFA im vyplatila peniaze z príjmov z turnaja.

Futbal: Sudca etickej komisie FIFA odstúpil po korupčných podozreniach z funkcie

Jednoznačne najviac peňazí putovalo do tímov Európskej futbalovej únie (UEFA) – celkovo 158 miliónov dolárov. Druhý po City bol Real Madrid so sumou 4,803 milióna a tretí bol Tottenham Hotspur, ktorý zinkasoval 4,385 milióna USD.

Približne milión dolárov dostali napríklad egyptský Al Ahli, mexická Pachuca, Celtic Glasgow či argentínsky tím Boca Juniors.

Chelsea čelí hrozbe dvojročného zákazu prestupov, vyšetruje ju FIFA

Peniaze pochádzajú z programu na podporu klubov – Club benefits Programme, ktorý odštartoval v roku 2010 na turnaji v Juhoafrickej republike. FIFA vtedy rozdelila asi 40 miliónov dolárov. Projekt bude pokračovať aj počas MS 2022 v Katare. „Je povinnosťou FIFA prerozdeľovať príjmy z jedinečnej súťaže medzi celú futbalovú komunitu. Každý klub si zaslúži podiel na tomto úspechu, keďže oni boli kľúčoví spolupracovníci,“ citovala agentúra dpa prezidenta FIFA Gianniho Infantina.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu