Jednou vetou

MZVaEZ si predvolalo maďarského veľvyslanca, hanobenie symbolov odsudzuje

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR si predvolalo maďarského veľvyslanca Tibora Petőa v súvislosti s udalosťami počas kvalifikačného zápasu na EURO 2020 Maďarsko – Slovensko. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

Ministerstvo upozornilo na to, že počas zápasu zneli urážlivé protislovenské heslá a došlo k hanobeniu štátnych symbolov.

FOTO: Premiér inicioval pracovnú skupinu pre výbuchy na Severnom Cypre

Rezort to odsudzuje podobne ako prejavy národnostnej nevraživosti zaregistrované na zápase. „Podobné prejavy sú neakceptovateľné nielen na štadióne, ale aj kdekoľvek inde,“ uviedol rezort diplomacie.

Zároveň poukázal na vysokú nebezpečnosť podobných prejavov, keďže majú potenciál narušiť vzťahy medzi krajinami a pokojné spolužitie Slovákov a Maďarov. Rezort diplomacie požiadal maďarského veľvyslanca, „aby maďarské vládne úrady venovali pozornosť tomuto fenoménu a využili všetky dostupné prostriedky na predchádzanie mu a jeho eliminovanie“.

Generálna prokuratúra (GP) v súvislosti s dianím na štadióne prijala trestné oznámenie. Podľa informácií sa má týkať podozrenia zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Počas zabezpečovania poriadku v súvislosti s pondelkovým (9. 9.) zápasom kvalifikácie EURO 2020 Maďarsko – Slovensko v Budapešti zadržali príslušníci maďarskej pohotovostnej jednotky dvoch ľudí.

Kvalifikačný zápas Maďarsko – Slovensko v boji o EURO 2020 poznačila napätá atmosféra, ktorú ovplyvnila situácia v hľadisku.

Messi by mohol stihnúť zápas LM s Dortmundom: Ak budem fit, nastúpim

Sektor pre hostí, teda slovenských fanúšikov, musel byť rozdelený pod kontrolou policajných zložiek, keďže v časti sektora sa nachádzali slovenskí občania maďarskej národnosti, ktorí podporovali domáci tím. Atmosféru tiež negatívne poznačil piskot maďarských divákov pri slovenskej hymne.

Môže vás zaujímať

Rekordná sezóna Libora Hudáčka, prekonal Barteka a vyrovnal Urama