Jednou vetou

Na EH v Minsku môžu štartovať aj Wang a Kopúňová

Ilustračné foto

pixabay.com

Kvalifikačný proces na II. európske hry (EH) v bieloruskom Minsku (21.–30. júna 2019) sa chýli pomaly k záveru, ale mená ďalších slovenských športovcov, ktorých príslušné európske federácie „pustia“ na toto obrovské podujatie, pribúdajú len po jednom.

Od zasadnutia Štábu Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktoré sa konalo 2. apríla, k slovenským účastníkom pribudli len dvaja kvalifikanti – stolný tenista Wang Jang, ktorý bude môcť nastúpiť vo dvojhre, aj v štvorhre s Ľubomírom Pištejom a karatistka Miroslava Kopúňová (kumite do 68 kg), vlaňajšia bronzová medailistka z majstrovstiev sveta.

Kuzminová si prevzala z rúk ministra obrany pamätnú zlatú medailu

Podľa informácie z oficiálneho webu SOŠV čerstvá slovenská bronzová medailistka z ME karatistiek Ingrida Suchánková sa do pomerne úzkeho štartového poľa na EH nekvalifikovala, pretože vzhľadom na zranenie nemohla v predchádzajúcom období zbierať body do rebríčka.

V najbližších dňoch sa vyjasní, či sa do Minska kvalifikuje niekto zo slovenských zápasníkov (voľnoštýliarom sa na práve prebiehajúcom európskom šampionáte nedarí), džudistov (kľúčové bude postavenie v európskych rebríčkoch k 16. aprílu) alebo z radov športových gymnastov a gymnastiek, ktorých majstrovstvá Európy práve prebiehajú.

Okrem toho by Slováci miestenku do Minska mohli ešte získať v rámci procesu prerozdelenia vybojovaných miesteniek, nevyužitých inými krajinami.

Slováci v tejto chvíli majú na Európskych hrách 2019 štart istý v 10 športoch. Keďže v dráhovej cyklistike SR jednu ženskú miestenku vrátila, aktuálny počet športovcov, ktorí spĺňajú kvalifikačné kritériá do Minska, je 67 (40 mužov a 27 žien).

Slováci sa v piatok na tréningu venovali najmä streľbe

Podľa športov sú počty športovcov nasledovné: atletika 21 (11 mužov + 10 žien, budú súťažiť v novom formáte tzv. DNA Athletics), rýchlostná kanoistika 15 (9 + 6), športová streľba 9 (5 + 4), cyklistika 9 (z toho cestná 4 + 0, dráhová 3 + 2), box 6 (výlučne muži), stolný tenis 3 (2 + 1), lukostreľba 1 (1 žena), bedminton 1 (1 žena), sambo 1 (1 žena) a karate 1 (1 žena).

Príslušné slovenské športové zväzy musia na SOŠV predložiť menovité návrhy nominácie (aj s necestujúcimi náhradníkmi) do 23. apríla. Koncom apríla nomináciu výpravy na EH v Minsku schváli spôsobom per rollam výkonný výbor SOŠV.

Slovenská výprava sa do dejiska podujatia presunie vo viacerých turnusoch. Veľká väčšina jej členov poletí skupinovými letmi z Viedne priamo do Minska. Prvá časť výpravy odletí 18. júna, teda tri dni pred začiatkom podujatia.

Môže vás zaujímať

Andy Murray dostal voľnú kartu na turnaj ATP v New Yorku