Jednou vetou

Na MS vo vodnom slalome Slováci so snahou priblížiť sa olympiáde

Ilustračné foto

TASR

Na 39. majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode v brazílskom Riu de Janeiro sa slovenská výprava bude od utorka snažiť priblížiť medailovej zbierke na olympijských hrách'2016. Rovnaké dejisko na predmestí Ria de Janeiro v štvrti Deodoro zvádza na takýto cieľ, no bude to dosť náročné.

Od olympiády v Riu uplynuli dva roky a veľa sa zmenilo. Po zrušení kategórie deblistov prišlo Slovensko o olympijských víťazov Ladislava a Petra Škantárovcov, a tak sa z medailistov na OH predstaví len strieborný singlista Matej Beňuš. Cenné však boli v Riu aj kajakárske 4. miesto Jany Dukátovej a 5. Jakuba Grigara. Zopakovať bude ťažké taktiež vlaňajší šampionát vo francúzskom Pau, na ktorom Slováci s bilanciou 1-3-1 získali v individuálnych pretekoch tri strieborné medaily (Alexander Slafkovský, Michal Martikán v C1, Škantárovci v C2) a jeden bronz (Dukátová v K1), zlato pridala hliadka singlistov a vnímal sa i neoficiálny bronz hliadky 3xC2. Aj tu však budú citeľne chýbať Dukátová, ktorá sa po materskej pripravuje až na ďalšiu sezónu, a po zrušení tejto kategórie deblisti Škantárovci.

Časovka tímov na MS pre Quick-Step, Dukla pri premiére na 21. mieste

Verí sa predovšetkým singlistovi Slafkovskému. Celkový víťaz Svetového pohára si iný cieľ ako medailový pred seba nedáva. Minimálne postup do finále by mal sprevádzať aj Martikána a Beňuša, aj keď v seriáli SP sa ani raz neumiestnili na stupňoch. V ostatných kategóriách sa prienik na stupne neočakáva, výnimkou by mohli byť v mixe Stanovská s Bátikom, no vo vodnom slalome sa môže udiať všeličo, aj nečakané prekvapenia.

Na MS odlietala slovenská výprava v dvoch častiach, pretože všetky lode nebolo možné zobrať naraz do lietadla. Organizátori v Riu sa sústredili najmä na úpravu dosť znečistenej vody a keďže sa im pokazil prívod elektriny do púmp v uzavretom systéme, vznikli problémy s dočerpaním vody na vrchol trate. Dovedna až 23 valcov u mnohých vyvoláva obavy, ktoré mohli čiastočne rozohnať tréningy pred MS.

Hamšík dosiahol ďalšiu významnú métu, v Serii A odohral 400 zápasov

Vlani na 38. MS upútala vo francúzskom Pau slovenská dlhovekosť a úspešnosť. Až štyri medaily v individuálnych pretekoch, striebro Škantárovcov, Dukátovej, Slafkovského, bronz Martikána podfarbilo kolektívne zlato singlovej hliadky. Neoficiálny bronz získala aj hliadka deblistov, no doplatila na nižšiu účasť a klesajúci záujem o túto disciplínu.

Aj keď predtým na MS vynikol slovenský slalom často oveľa výraznejšie, v Pau nazbieral až štyri medaily v individuálnych pretekoch. Viac, až päť, získal jedine doma v Čunove’2011. Slováci sa na stupňoch objavujú so strojovou pravidelnosťou. V minulosti sa tento úkaz považoval za zákonitý, pretože svetová slalomárska veľmoc inak nemohla. V súčasnosti, keď celá jedna generácia, nositeľka úspešnosti, zostarla, a konkurencia sa rozrástla, nadobudli štyri individuálne medaily v Pau na cene a význame. Medailové reťazenie trvá od roku 1993 a bilancia 58 vzácnych kovov (23-18-17) pôsobí unikátne. Dlhovekosť slovenskej reprezentácie umocní v Riu aj dvojnásobná olympijská víťazka kajakárka Elena Kaliská vo veku už 46 rokov.

Budú reprezentovať:

K1m: Jakub Grigar, Martin Halčin, Jakub Stanovský
C1m: Alexander Slafkovský, Michal Martikán, Matej Beňuš
K1ž: Eliška Mintálová, Elena Kaliská, Michaela Haššová
C1ž: Simona Maceková, Soňa Stanovská, Monika Škáchová
C2mix: Soňa Stanovská – Ján Bátik

Program MS

utorok: 16.15 tímy 3xK1ž, 3xC1m, 3xC1ž, 3xK1m
streda: 15.15 kvalifikácia C1M, 16.15 kvalifikácia K1ž
štvrtok: 14.00 kvalifikácia C1ž, 14.49 kvalifikácia K1M
piatok: 14.00 semifinále C2mix, 15.00 finále C2mix, 19.48 semifinále C1m 20.50 semifinále K1ž
sobota: 14.00 finále C1m, 14.38 finále K1ž, 19.03 semifinále C1ž, 20.05 semifinále K1m
nedeľa: 15.00 finále C1ž, 15.38 finále K1m

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu