Jednou vetou

Najlepší Slovák z Okolo SR sa chce dostať medzi profesionálov

Ilustračné foto

TASR

Najlepším domácim pretekárom na 62. ročníku Okolo Slovenska sa stal talentovaný Matúš Štoček. Iba devätnásťročný mladík získal dres vo farbách slovenskej trikolóry po 1. etape a už ho nevyzliekol. Potvrdil tak progres a verí, že jedného dňa sa dostane medzi profesionálov.

Štoček patrí medzi najtalentovanejších mladých cestných cyklistov v krajine. V rokoch 2016 a 2017 vyhral na MSR juniorské preteky s hromadným štartom i časovku a rovnaké double si pripísal aj v júni, no už v kategórii do 23 rokov. Že dokáže bojovať aj so staršími pretekármi, potvrdil aj na najväčších domácich etapových pretekoch. Presadil sa v konkurencii ďalších 16 Slovákov a dokázal držať krok s jazdcami z Quick-Stepu či Bora-Hansgorhe.

Pretekár talianskeho amatérskeho tímu Petroli Firenze – Maserati – Hopplá, kde pôsobí od februára, sa veľkých mien nezľakol. „Hovorili sme o tom aj v klube, že tí ľudia sú prvá liga, vyhrávaj preteky a nič viac už nie je. No stále sú to len ľudia, je koniec sezóny, je tam únava a môže sa stať všeličo. Rešpekt som určite mal, ale skôr som sa tešili, že mám možnosť s nimi pretekať,“ povedal.

Yates vyhral Vueltu, Sagan v záverečnej etape druhý za Vivianim

Najlepší Slovák obsadil celkovo 36. miesto s vyše trojminútovou stratou na víťaza Juliana Alaphilippea. V súťaži jazdcov do 23 rokov bol dvanásty. „Celkovo som veľmi spokojný a som rád, že som sa mohol doma takto ukázať. Zobral som si z toho hlavne to, že elitní pretekári sú ešte ďaleko, ale je možnosť sa medzi nich tvrdým tréningom dostať. Budem na tom pracovať a dúfam, že sa tam raz dostanem,“ zaželal si.

Ďalšiu šancu na prenikavejší úspech má už na budúci týždeň. Štoček sa dostal do nominácie na MS v Innsbrucku, kde sa predstaví v kategórii do 23 rokov v časovke i pretekoch s hromadným štartom. K tomu mu pomohli výkony na Okolo Slovenska. „Musím povedať, že to bola o dosť väčšia motivácia do 1. etapy. Išlo sa mi v nej dobre, ale keďže som si hovoril, že je v hre aj tá miestenka, tak som si to vytrpel a som veľmi rád, že sa  mi to podarilo,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Coronavírus v Zadare: Nakazení sú ďalší tenisti