Najlepšia Slovenka na ME v krose Schwaigerová: „Snažila som sa držať krok“

Slovenské reprezentantky sprava Ľubomíra Maníková a Silvia Schwaigerová pózujú v cieli hlavnej ženskej kategórie na 24. majstrovstvách Európy v krose v Šamoríne 10. decembra 2017

Foto: TASR

V hlavnej ženskej kategórii na 24. majstrovstvách Európy v krose v šamorínskom komplexe x-bionic® sa presadila na zlatý stupienok veľká favoritka Turkyňa Yasemin Canová.

Na jej sólo beh nemal nikto z konkurencie a zvíťazila s náskokom 15 sekúnd pred striebornou Meraf Bahtovou zo Švédska a 16 s pred Nórkou Karoline Bjerkeli Grövdalovou. Trojica Sloveniek sa zoradila vedno vedľa seba, so 74. Silviou Schwaigerovou, 75. Ľubomírou Maníkovou a 76. Kristínou Néč-Lapinovou.

Zo Slovákov na ME v krose najlepší Sahajda, Varga splnil svoje ciele

Obhajkyňa titulu Canová sa považovala za najväčšiu kandidátku na zlato. Bývalá Keňanka v pondelok oslávi len svoje 21. narodeniny a aj keď mala na tvrdej, premrznutej 8230 m dlhej trati zdatnú konkurenciu, hravo si s ňou poradila.
Canová v úvode hneď roztrhala štartovné pole, za ňou sa ako tieň snažila Švédka Bahtová, pôvodom z Eritrei.

Turkyňa bez problémov ukrajovala metre

Canovej však stačilo, aby viac pridala a hneď sa konkurentky striasla. Dlhonohá Turkyňa v pohode ukrajovala metre nikým neohrozená až do cieľa a na narodeniny si dopriala zlatý darček. V histórii ME sa stala len druhou, po Írke Fionnuale McCormackovej-Brittonovej (2011 a 2012), ktorá obhájila titul. O druhé miesto bojovali medzi sebou Bahtová a Grövdalová a napínavý finiš lepšie zvládla Bahtová.

Schwaigerová sa umiestnila najlepšie z domácich reprezentantiek napriek tomu, že je špecialistka na beh do vrchu. „Snažila som sa držať krok, ale, samozrejme, je vidieť rozdiel medzi európskou atletikou a našou. Bola tu krásna atmosféra, všetci nás povzbudzovali, bol to krásny zážitok. Vedela som, že trať bude tvrdá a veľmi rýchla. Keby to bolo trocha mäkšie a blatisté, mali by sme väčšie šance. Takto som videla, že nemáme šancu držať sa vpredu,“ uviedla Schwaigerová.

Trať samá rovina

O jednu priečku za ňou skončila Maníková: „Rátala som, že to bude rýchle. Trať je samá rovina, takže sa to dalo čakať. Mám zmiešané pocity, skôr si myslím, že som nepredviedla všetko, na čo som mala. Trocha fúkalo, ináč bolo počasie skvelé.“

Rovnako ako v hlavnej kategórii mužov aj medzi ženami mal v slovenskej nominácii zastúpenie triatlon. Jeho predstaviteľka bola Néč-Lapinová, ktorá obsadila 76. miesto. „Ako triatlonistka som vedela, že musím začať odzadu. Naozaj sa mi išlo dosť zle, nedarilo sa mi prepracovať dopredu, tak som si aspoň užila, že som mala príležitosť tento rok. Bežala som to, na čo som mala. Oni začali prvým rýchlom kolom akože pomaly a potom pridávali. Išlo sa mi zle, potom neprišli krízy, snažila som sa najmä dôjsť a už nestupňovať tempo,“ dodala Néč-Lapinová.

Výsledky:

ženy na 8230 m (77 štartujúcich):

1. Yasemin Canová (Tur.) 26:48
2. Meraf Bahtová (Švéd.) 27:03
3. Karoline Bjerkeli Grövdalová (Nór.) 27:04

4. Roxana Bárcová (Rum.) 27:21, 5. Elena Burkardová (Nem.) 27:21, 6. Charlotte Taylorová (V. Brit.) 27:23, …, 74. Silvia SCHWAIGEROVÁ 30:50, 75. Ľubomíra MANÍKOVÁ 31:21, 76. Kristína NEC-LAPINOVÁ (všetky SR) 31:57

tímy (13): 1. Veľká Británia (6. Taylorová, 8. Gorecká, 9. Steelová) 23, 2. Rumunsko 31, 3. Turecko 54, 13. Slovensko (74. SCHWAIGEROVÁ, 75. MANÍKOVÁ, 76. NÉČ-LAPINOVÁ) 225

Môže vás zaujímať

Sagan už vidí koniec kariéry: Je to viac motivujúce ako desivé