Naše šance na šampionát sa vytratili

foto: TASR, zdroj: TASR

Slovenské basketbalistky sa nepredstavia na majstrovstvách sveta 2018 v Španielsku. Rozhodla o tom ich prehra s Tureckom 56:72 v skupine o 5.-8. miesto na majstrovstvách Európy v Prahe.

Zverenky Mariana Svobodu od prvých minút iba doťahovali náskok súperiek, ktoré postupne získali hernú i výsledkovú prevahu a napokon si pripísali dôležité víťazstvo.

Slovenky dohrajú šampionát nedeľným zápasom proti Taliansku o konečné 7. miesto na ME. Hráčky Turecka nastúpia o 5. miesto proti Lotyšsku, ktoré zdolali Taliansko 68:67. Turecko a Lotyšsko si víťazstvami v skupine o 5.-8. miesto zabezpečili postup na MS.

Slovenky nemali vydarený štart do dôležitého zápasu a od úvodných minút iba doťahovali náskok súperiek. V prvej štvrtine im zlyhávala streľba, čo Turkyne využili na získanie náskoku. Od stavu 10:9 sa Slovenky dlho nevedeli presadiť a čakanie na ďalšie body ukončila až v druhej štvrtine Vyňuchalová, ktorá upravila na 11:25. Práve vďaka výkonu v druhej desaťminútovke sa Slovenky vrátili do hry. Prehrávali aj o 16 bodov, no druhú časť vyhrali o tri a v polčase mali iba štvorbodové manko (28:32). Prvopolčasové skóre uzavrela Zuzana Žirková, keď ukončila strelecké trápenie.

Turkyne mali výborný nástup do tretej štvrtiny a Albenová navýšila náskok na deväť bodov (37:28). Slovenky sa síce nevzdávali, ale keď rovnaká hráčka trojkou upravila na 43:31, vzal si tréner SR Marian Svoboda oddychový čas. Snaha pribrdiť rozbehnutého súpera však nevyšla a Turkyne kontrolovali svoj náskok. V 25. minúte zaznamenala Albenová už svoju piatu trojku v zápase (48:33), čím podčiarkla vydarený úsek svojho tímu. Slovenkám v tretej štvrtine nevychádzalo takmer nič, naopak efektivita tureckého družstva bola až zarážajúca. V 28. minúte bola strata Sloveniek už 20-bodová a prakticky bolo po zápase (57:37). Nádej na menší športový zázrak dodal Slovenkám úspešný päťbodový štart do záverečnej štvrtiny (57:44). To však rozbehnuté súperky nepribrzdilo a tie zakrátko získali späť 20-bodový náskok. Za jednoznačného stavu dal tréner Svoboda príležitosť aj mladším hráčkam, ktoré získali ďalšie medzinárodné skúsenosti.

Môže vás zaujímať

Rusnák túži v Rijeke vyhrať: Jeden bod veľa nerieši