Jednou vetou

Nórky obhájili titul v štafete, Björgenová získala siedme zlato

Nórske reprezentantky v behu na lyžiach Marit Björgenová (tvárou) sa teší po zisku zlatej olympijskej medaily v štafete na 4x5 km na ZOH v Pjongčangu 17. februára 2018

foto: TASR/AP

Nórske reprezentantky v behu na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová, Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, Ragnhild Hagová, Marit Björgenová, sa stali olympijskými víťazkami v štafete na 4x5 km na ZOH v Pjongčangu. Nórky obhájili zlato zo ZOH 2014 v Soči. Finišmanka Björgenová získala rekordnú siedmu zlatú olympijskú medailu.

Na druhom mieste skončili s dvojsekundovým odstupom Švédky Anna Haagová, Charlotte Kallová, Ebba Anderssenová, Stina Nilssonová. Bronz vybojovali olympijské športovkyne z Ruska Natalia Neprijajevová, Julia Belorukovová, Anastasia Šedovová, Anna Nečajevská so stratou 43,3 s.

Nórky boli po polovici súťaže až na štvrtom mieste s takmer pol minútovou stratou na priebežne vedúci tím OŠR. Na treťom úseku však stiahla Hagová na svoje súperky viac ako 25 sekúnd. V poslednej časti pretekov zdolala v dramatickom závere Björgenová svoju švédsku súperku a ziskom siedmej zlatej medaily sa stala najúspešnejšou ženou v histórii zimných olympijských hier. Pre 37-ročnú veteránku je to celkovo 13. olympijský kov, čím vyrovnala zápis svojho krajana biatlonistu Oleho Einara Björndalena.

Výsledky štafety žien v behu na lyžiach na 4×5 km:

1. Nórsko (Östbergová, Jacobsenová, Hagová, Björgenová) 51:24,3 min.
2. Švédsko (Haagová, Kallová, Anderssenová, Nilssonová) +2,0 s
3. OŠR (Neprijajevová, Belorukovová, Šedovová, Nečajevská) +43,3

4. Fínsko +1:02,6, 5. USA +1:20,5, 6. Nemecko +1:49,4, 7. Švajčiarsko +1:51,5, 8. Slovinsko +2:31,4, 9. Taliansko +2:57,7, 10. Poľsko +3:06,6

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu