Jednou vetou

Oceňovali športových novinárov, je tam aj Váš obľúbený?

Na snímke novinár, rozhlasový komentátor Jozef Jarkovský (vľavo) si preberá Cenu Gabriela Zelenaya z rúk predsedu poroty Marcela Merčiaka foto: TASR, zdroj: TASR

Jozef Jarkovský, Stanislav Dutka, Dušan Gabáni, Jozef Kšiňan a Karol Polák (im memoriam) sa stali prvými držiteľmi Cien Gabriela Zelenaya v oblasti športovej žurnalistiky. Cena nesie meno po legendárnom reportérovi, komentátorovi a zakladateľovi Únie slovenských novinárov.

Jarkovský sa v Slovenskom rozhlase preslávil hokejovými reportážami, venoval sa aj alpskému lyžovaniu. „Cenu Gabriela Zelenaya si veľmi vážim. Gaba som vnímal ako veľkú rozhlasovú a reportérsku osobnosť. Nehovorím, že bol mojím vzorom, ale mal som ho veľmi rád pre jeho žoviálnosť a bezprostrednosť. Bol vynikajúci rozprávač a miloval šport, čo je v tejto robote veľmi dôležité,“ zaspomínal si 20-násobný účastník hokejových MS, ktorý už od detstva sníval o tom, že raz bude rozhlasovým reportérom.

Chcel som byť v centre diania a približovať poslucháčom, čo sa deje na ihriskách či klziskách. Najkrajšie zážitky sa mi spájajú s hokejovými MS 2002 v Göteborgu, kde sme získali zlato. Celá ta cesta za titulom pár mesiacov po nevydarenej zimnej olympiáde v Salt Lake City, to bolo niečo úžasné. Okolo trénera Jána Filca sa vytvorila skvelá partia chalanov. Najväčšie sklamanie som pociťoval po prehre s Fínskom v dueli o tretie miesto na ZOH 2010 vo Vancouveri. Po druhej tretine sme viedli 3:1 a boli sme veľmi blízko od zisku bronzových medailí, ktoré by si zlatá generácia slovenských hokejistov zaslúžila.

Dutka bol dlhé roky šéfom športovej redakcie Slovenského rozhlasu. Na starosti mal najmä futbal a bol aj pri historickom triumfe Česko-Slovenska na ME 1976 v Belehrade. „Najradšej by som prevzal Cenu od Gaba Zelenaya. Zažili sme spolu toho dosť. Hovorilo sa o ňom, že nebol človek, ale prírodný živel. Bol to zložitý spolupracovník, tak trochu rozporuplná osobnosť, no výborný reportér a pravý profesionál.

Gabániho potešilo, že ho ocenili spoločne s Karolom Polákom – jeho dlhoročným kolegom zo Slovenskej televízie. „S Karolom sme spolu sedeli v jednej kancelárii. Bol to môj veľký vzor, veľa som sa od neho naučil,“ povedal Gabáni, ktorý momentálne pracuje v spravodajskej televízii TA3. „Som hrdý na to, že môžem moderovať reláciu Bez dresu, v ktorej predstavujeme nielen najvýznamnejších slovenských športovcov, ale i viaceré svetové esá akými sú Ivan Lendl či Martina Hingisová.

Deväťdesiatročný Jozef Kšiňan je najstarší slovenský športový novinár a stále aktívny. Pôsobil postupne v denníkoch Pravda, Práca a Smena, v agentúre ČSTK, neskôr v TASR, kde vyše 20 rokov viedol športovú redakciu. Zameriaval sa predovšetkým na futbal, box, zjazdové a klasické lyžovanie, tenis, stolný tenis, hokej, basketbal, krasokorčuľovanie, telovýchovnú politiku, olympijské hry a olympijské hnutie.

Cenu Gabriela Zelenaya každoročne udelia aj významnému slovenskému športovcovi. Prvým laureátom sa stal bývalý česko-slovenský hokejový reprezentant Jozef Golonka. „Gaba Zelenaya som poznal osobne a veľmi mi pomohol na začiatku kariéry. Táto medaila s jeho podobizňou bude mať v mojej vitríne čestné miesto,“ uviedol držiteľ strieborných medailí zo ZOH 1968 v Grenobli a z MS 1965, 1966 a 1968. Zo ZOH 1964 a z MS 1959, 1964, 1969 si priniesol bronz. V reprezentácii odohral 134 zápasov, v ktorých strelil 82 gólov.

Môže vás zaujímať

Djokovič na čele rebríčka ATP už 287. týždeň