Bola to naša chyba, ale Rusko nikdy nepodporovalo doping, vyhlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Prezident Vladimir Putin priznal zlyhanie v súvislosti s rozsiahlym dopingom v ruskom športe, ale dôrazne odmietol zapojenie štátu. Nekalé praktiky odhalil pred troma rokmi Grigorij Rodčenkov, bývalý riaditeľ moskovského laboratória, v ktorom manipulovali vzorkami pred a počas domácich zimných olympijských hier v Soči.

„V prvom rade je naša chyba, že sme dovolili, aby sa doping rozšíril do takých rozmerov. Bolo to zlyhaním orgánov, ktoré mali proti dopingu bojovať. Niektorí sa pokúsili podsunúť ideu, že sa všetko dialo pod patronátom štátu, to sa však nikdy nestalo a ani nikdy nestane,“ povedal Putin v rozhovore pre agentúru TASS, cituje ho portál insidethegames.biz.

Rusko po ZOH v Pjongčangu zmenilo postoj a postupne začalo pracovať na reintegrácii národných orgánov do medzinárodných organizácii. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj Svetová antidopingová agentúra (WADA) zrušili suspendáciu ruským partnerom výmenou za prístup k vzorkám aj do laboratória v Moskve, ktoré sa najväčšou mierou podieľalo na podvodoch. Rusko povolilo prístup inšpektorom tento týždeň.

„Spravili sme mnohé reformy v boji proti dopingu, ale aj tak nás čaká ešte veľa práce,“ dodal Putin.

Môže vás zaujímať

Messi začal individuálne trénovať, jeho nedeľný štart je však otázny