Jednou vetou

OLYMPIJSKÉ: Rozdelia 800 miliónov dolárov kvôli presunutým hrám v Tokiu

V Tokiu nainštalovali nové odpočítavanie do začiatku OH, ktoré budú v roku 2021

foto: SITA, AP Photo/Jae C. Hong

Z celkovej sumy 800 mil. USD pôjde 150 miliónov na poskytnutie pôžičiek riadiacim orgánom svetového športu a ďalších 200 miliónov pre národné olympijské výbory.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vyčlenil 800 miliónov amerických dolárov na zaplátanie finančných podlžností, ktoré vznikli organizátorom olympijských hier v Tokiu. Japonci boli nútení odložiť najväčší športový sviatok o jeden rok na leto 2021 v dôsledku celosvetovej pandémie nového koronavírusu.

Momentálne stále nie je k dispozícii presný odhad finančných strát a dodatočných nákladov v súvislosti s posunom OH na rok 2021. Japonci túto cifru odhadujú na miliardy dolárov. „Nesieme časť zodpovednosti za organizáciu olympijských hier. Preto sme pripravení znášať dodatočné náklady vo výške 800 miliónov dolárov,“ uviedol prezident MOV Thomas Bach.

Z celkovej sumy 800 mil. USD pôjde 150 miliónov na poskytnutie pôžičiek riadiacim orgánom svetového športu a ďalších 200 miliónov pre národné olympijské výbory. Tie totiž tento rok budú márne čakať na platby, ktoré im vyplývali z plánovaného konania olympijských hier. Podrobný rozpis toho, ako MOV pridelí zostávajúcich 650 miliónov, bude známy v najbližších mesiacoch. Uviedla to prevádzková riaditeľka MOV Lana Haddadová. „Momentálne ešte nepoznáme presnú výšku predpokladaných nákladov,“ vysvetlila Haddová v konferenčnom hovore pre svetové médiá.

Celkové príjmy MOV počas olympijského cyklu 2013 – 2016 dosiahli 5,7 mld. USD. Pre ďalšie štvorročné obdobie, ktoré sa malo končiť tento rok olympijskými hrami v Tokiu, sa mal zisk MOV vyšplhať k siedmim miliardám dolárov. Ešte pred oficiálnym odkladom OH 2020 japonskí organizátori vyhlásili, že pôvodný účet za hry v ich krajine sa blíži k číslu 12,6 mld. USD. Vládny audit však tento odhad spochybnil a namietol, že skutočné číslo výdavkov je dvojnásobne vyššie.

V súčasnej ťažkej ekonomickej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu sa veľké obavy vo svete športu spájajú s finančným plnením partnerských zmlúv. Šéf MOV Bach v tejto súvislosti vyhlásil, že všetkých štrnásť najväčších sponzorov MOV s podpísanými kontraktami do roku 2021 vo výške viac než miliarda dolárov sa zaviazalo, že svoje záväzky splnia. Na sklonku roka 2018 bolo na účte olympijskej nadácie MOV 897 miliónov USD, ktoré sú určené na pokrytie prevádzkových nákladov v prípade, že sa v budúcnosti z nejakého dôvodu nebudú môcť uskutočniť olympijské hry.

Niektorí odborníci na verejné zdravie vyhlásili, že vôbec nie je isté, že sa olympijské hry v Japonsku budú môcť uskutočniť v roku 2021. Ich konanie podmienili celosvetovou dostupnosťou vakcíny na boj s novým koronavírusom. „Z týchto informácií je teraz zbytočné vyvodzovať akékoľvek závery,“ myslí si Thomas Bach.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu