Jednou vetou

Rusi na záver ZOH bez ich vlajky

Olympijskí športovci z Ruska Anastasia Bryzgalovová s Alexandrom Krušelnickým získali bronzové medaily v curlingu zmiešaných dvojíc na ZOH v Pjongčangu, 13. februára 2018 v Kangnungu.

Foto: TASR/AP

Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) odporučila v nedeľu zachovať suspendáciu Ruska pre dopingový trest. Ruskí športovci, ktorí na ZOH 2018 v Pjongčangu vystupujú pod označením Olympijskí športovci z Ruska (OŠR) by tak nemohli na záverečnom ceremoniáli pochodovať pod vlastnou vlajkou.

Prezident MOV Thomas Bach zasadnutiu delegátov povedal, že dva ruské dopingové prípady priamo na ZOH „znemožňujú uvoľniť trest“. MOV preto odporučil hlasovať proti zrušeniu suspendácie. A to aj napriek „celkovo dobrému správaniu výpravy OŠR v Pjongčangu a zaplateniu pokuty 15 miliónov USD“.

Podľa Bacha pozitívne dopingové nálezy reprezentanta OŠR v curlingu Alexandra Krušelnického a bobistky Nadeždy Sergejevovej boli „ohromným sklamaním“ a „zabránili MOV vôbec uvažovať nad zrušením trestu pre záverečný ceremoniál.“ Informovala agentúra DPA.

Sergejevová bola druhou členkou tímu OŠR, ktorá neprešla dopingovým testom v Pjongčangu. Mala pozitívny dopingový test na zakázaný trimetazidín. Prvý bol reprezentant v curlingu Alexander Krušelnickij, ktorému našli zakázané meldónium.

Môže vás zaujímať

Škandál v českom futbale: Mali vraj manipulovať až dva zápasy!