Jednou vetou

Nové lyže a hneď víťazstvo, Vlha: Livio je mág

Petra Vlhová

foto: Archív, TASR - Pavol Zachar

Petra Vlhová vďačila za senzačné prvenstvo v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára aj novým lyžiam. K ich nasadeniu do súťaže sa odhodlala po dlhej porade v tíme, ktorému šéfuje Livio Magoni.

Taliansky tréner zdôraznil, že dostať Vlhovú na pódium v technicky najnáročnejšej disciplíne bola jeho priorita, odkedy začal spolupracovať so slovenskou zverenkou: „Ťažko sa mi hovorí. Je to darček pre celý slovenský národ. Toto bol môj prvý cieľ, keď som prišiel do tímu, aby sme dosiahli pódium v obrovskom slalome. Všetko nebolo dokonalé, lebo po prvom kole figurovala na štvrtej priečke a vrchnú časť nešla dobre, ale v druhom kole to zlepšila. Musíme pracovať a udržať tento trend.“

Senzácia! Vlhovej rekord SR v obráku je priamo triumf

Vlhová trénovala na nových lyžiach s odlišnou dĺžkou od leta, „naostro“ ich využila vo štvrtom obráku sezóny a s okamžitým úspechom. Magoni očakával, že Vlhová môže triumfovať v tejto disciplíne, no nie už v Semmeringu. „Doteraz sme nechceli riskovať, ale vo štvrtok po poslednom tréningu som jej povedal, že sa zlepšila v technike a podľa môjho názoru ich môžeme vyskúšať. Zariskovali sme,“ povedal Magoni.

„Livio je mág,“ vyhlásil Vlhovej otec a finančný manažér tímu Igor Vlha, ktorým rovnako ako ďalšími členmi a rodinnými príslušníkmi lomcovali v cieľových priestoroch emócie: „Celý sa trasiem. Viem, že Peťa jazdí dobre aj obrák, dnes to predviedla. Neviem, čo mám povedať, je to neskutočné. Je to moje dieťa, je to môj tím, takže preteky prežívam veľmi zle, ale potom je to pekné. Počítal som, že to bude do tretieho miesta, lebo rozdiely boli veľmi malé. Peťa je bojovníčka, videl som to po prvom kole v jej očiach. Medzi kolami som vravel, že to bude veľmi, veľmi zaujímavé, pretože Peťa je dnes naštartovaná.“

Bol to „Vlhovej deň“ v obrovskom slalome: Raz to muselo prísť

Blízky profesionálny vzťah medzi Vlhovou a Magonim dokumentovalo aj vrúcne objatie tesne pred slávnostnou ceremóniou. „Pre mňa je Livio veľmi dôležitý, odovzdáva mi skúsenosti. Teraz mám okolo seba najlepší tím, ktorý odvádza úžasnú prácu. Sme na dobrej ceste. Veľmi sme si priali, aby som raz vyhrala obrovský slalom. Livio mi najviac veril, že na to mám. Urobili sme dobrý krok, že sme zmenili lyže. Už sme ich skúšali, ale nebola som si taká istá. Vo štvrtok sme dlho rozmýšľali, ktoré zoberieme, všetci boli za nové, ja som bola 50 na 50. Rozhodla som sa, že idem do toho, sú veľmi rýchle,“ dodala Slovenka.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu