Jednou vetou

Özil v reprezentácii skončil: Cítim rasizmus a neúctu

Nemecký futbalista Mesut Özil

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová poďakovala Mesutovi Özilovi za prínos futbalovej reprezentácii. Dvadsaťdeväťročný stredopoliar v nedeľu oznámil koniec kariéry v národnom tíme.

„Kancelárka vysoko oceňuje Mesuta Özila. Je výborný futbalista, ktorý urobil pre reprezentáciu veľmi veľa. Rozhodol sa a my to musíme rešpektovať. Nemecko je kozmopolitná krajina a integrácia imigrantov je kľúčová úloha federálnej vlády,“ citovala agentúra DPA hovorcu vlády.

Özil bude potrebovať ešte trochu času, aby prekonal sklamanie

Hráč londýnskeho Arsenalu označil ako dôvod svojho rozhodnutia reakcie na kontroverzné fotky s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom krátko pred štartom majstrovstiev sveta v Rusku. „Rozhodol som sa s ťažkým srdcom a po dlhej úvahe po uplynulých udalostiach, že už nebudem hrať za Nemecko na medzinárodnej úrovni, pretože cítim rasizmus a neúctu,“ napísal na sociálnu sieť twitter.

Özil odohral za Nemecko 92 zápasov a strelil 23 gólov, debutoval v roku 2009 a na konte má titul majstra sveta z MS 2014 v Brazílii. Nemecko však na uplynulom šampionáte v Rusku skončilo už v skupine a Özil mal pocit, že verejnosť za to dáva vinu práve jemu, a že je z neho obetný baránok pre jeho turecký pôvod a aféru s fotkami s Erdoganom.

Môže vás zaujímať

Petra Vlhová zostala na čele boja o malý glóbus