Jednou vetou

Paulína Fialková v šprinte 3. kola na treťom mieste

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková

foto: TASR

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková v šprinte 3. kola Svetového pohára v Novom Měste na Moravě obsadila 3. miesto. Za víťaznou Nórkou Marte Olsbu Röiselandovou na 7,5 km trati zaostala o 6,2 sekundy, druhú priečku obsadila Nemka Laura Dahlmeierová (+4,5). Cenný výsledok s 11. miestom patril aj Anastasii Kuzminovej (+41,7), 49. skončila Ivona Fialková (+1:54,3). V priebežnom hodnotení SP vedie po šiestich pretekoch Talianka Dorothea Wiererová s 284 bodmi, druhá P. Fialková nazbierala 267.

P. Fialková sa snažila nadviazať na predchádzajúce pozoruhodné výsledky a aj v šiestych pretekoch sezóny skončiť opäť v top desiatke, alebo tretí raz v najlepšej trojke. Anastasia Kuzminová štartovala s číslom 52 a mala takmer všetky vážne konkurentky pred sebou. Jej cieľom bola desiatka, do ktorej predtým prenikla dva razy, no zatiaľ jej chýbalo medailové umiestenie.

Spočiatku pomerne husté sneženie 96 biatlonistkám na štarte sťažovalo beh i mierenie na strelnici. Veľká favoritka Mäkäräinenová musela na trati doháňať stratu, ktorú nabrala na treťom ležkovom terči. V streľbe stojmo dokonca trafila len jediný, ten druhý terč a úplne šprint na Vysočine v búrlivej atmosfére pokazila. P. Fialková (strelecká bilancia 0-0) mierila ležmo presne a vyšvihla sa po ‚ležke‘ na prvé miesto až dovtedy, kým ju nepreskočila Nórka Olsbu Röiselandová a neskôr Švajčiarka Häckiová, ktorá sa však spomalila na druhom stojkovom terči. Ku koncu sa pridala k nim aj Dahlmeierová, s trestným okruhom nabratom pri prvom stojkovom výstrele. Čakalo sa aj na Ukrajinku Vitu Semerenkovú, po ‚ležke‘ rýchlejšiu ako P. Fialková, tiež sa však nevyvarovala jednej chybe v stojkovej polohe. Prekvapujúco bola pred slovenskou biatlonistkou po streľbe ležmo aj Kanaďanka Beaudryová, síce strelecky tiež čistá, no v konečnom súčte pomalšia na lyžiach.

Tenis: Cibulková sa spojila s akadémiou Love4Tennis, teší sa na novú sezónu

P. Fialková ukázala v streľbe stojmo pevné nervy, všetky terče vybielila a vyrazila na trať so šancou premiérovo v SP zvíťaziť. Z jej súperok Talianka Vittozziová nevybielila posledné dva terče, dvakrát minula terč aj Ruska Jurlovová a čakalo sa potom najmä na Nórku Röiselandovú, ako zvládne ‚stojkuˇ. Chybu neurobila a na medzičase hneď po nej viedla pred slovenskou biatlonistkou o 8,5 sekundy. Severanka bežala výborne a zdolala P. Fialkovú v cieli o 6,2 sekundy. Pre 28-ročnú Nórku, striebornú na ZOH v Pjongčangu, to znamenalo premiérové víťazstvo v kariére. P. Fialková sa šiestykrát zo šiestich pretekov objavila túto zimu v top desiatke a štvrtý raz v kariére vyskočila na medailové pódium, prvý raz však v šprintérskej disciplíne. Už sa zdalo, že zostane druhá, s číslom 84 sa však vrátila impozantne do kolotoča SP dvojnásobná olympijská víťazka Nemka Dahlmeierová, ktorá ju z druhej priečky posunula na tretiu.

Anastasia Kuzminová (1-1) ‚ležku ‚zvládla s jednou chybou na prvom terči, v ‚stojke‘ minula posledný terč a vytlačila sa z boja o pódium, v konečnom dôsledku aj z top desiatky. Snažila sa aj I. Fialková (strelecká bilancia 0-2), no streľba stojmo ju poslala na dva trestné okruhy a s takouto záťažou sa už nemohla výraznejšie presadiť.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu