Penaltová dráma aj v zápase Chorvátska s Dánskom

Osemfinálová radosť Chorvátov po zápase s Dánskom 2. júla 2018

Futbalisti Chorvátska sa stali štvrtými štvrťfinalistami MS 2018 v Rusku. V nedeľňajšom večernom osemfinálovom zápase v Nižnom Novgorode zvíťazili nad Dánmi 2:1 až po rozstrele z 11 m, v ktorom uspeli 3:2, keď sa skončil zápas v riadnom hracom čase aj po predĺžení 1:1. Pridali sa tak k triu Francúzsko, Uruguaj a Rusko.

Skóre otvoril už v 1. minúte Dán Mathias Jörgensen, rýchlo gólovo odpovedal v 4. minúte Mario Mandžukič. V 117. minúte nepremenil penaltu Luka Modrič, v rozstrele zasa zaváhali Dáni až trikrát.

Chorvátsko nastúpi vo štvrťfinále v sobotu 7. júla o 20.00 h SELČ v Soči proti domácim reprezentantom, ktorí v nedeľu vyradil Španielov tiež v rozstrele z 11 m (4:3, resp. 1:1 pp).

Osemfinále:
Chorvátsko – Dánsko 2:1 po predĺžení a jedenástkovom rozstrele (1:1, 1:1), 3:2 rozstrel z 11 m
Góly: 4. Mandžukič – 1. M. Jörgensen, ŽK: M. Jörgensen (Dán.). Rozhodcovia: Pitana – Maidana, Belatti (všetci Arg.), 40.851 divákov.

Akinfejev nedal Španielom šancu, Rusi vyhrali osemfinálový rozstrel

rozstrel: Eriksen nedal, Badelj nedal, Kjaer 0:1, Kramarič 1:1, Krohn-Dehli 1:2, Modrič 2:2, Schöne nedal, Pivarič nedal, N. Jörgensen nedal, Rakitič 3:2

Chorvátsko: Subašič – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (81. Pivarič) – Rakitič, Brozovič (71. Kovačič) – Rebič, Modrič, Perišič (97. Kramarič) – Mandžukič (108. Badelj)

Dánsko: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, M. Jörgensen, Knudsen – Christensen (46. Schöne), Delaney (98. Krohn-Dehli), Eriksen – Poulsen, Cornelius (66. N. Jörgensen), Braithwaite (106. Sisto)

Tour de France bez Frooma? Organizátori mu chcú štart zakázať

Prvé sekundy duelu priniesli gólovú smršť. Už po necelej minúte otvorili skóre Dáni. Dlhý aut z pravej strany prepadol až na vzdialenejšiu stranu päťky a lopta sa dostala k M. Jörgensenovi. Ten neváhal, poslal ju po zemi cez dvoch brániacich hráčov, a hoci si na ňu brankár Subašič siahol, skončila v sieti. Chorváti dlho na vyrovnanie nečakali, keď sa v 4. minúte po sérii viacerých šťastných odrazov presadil Mandžukič. To sa k Rebičovi od súpera odrazila lopta do behu, jeho pristrčenie na Vrsaljka jemne tečoval obranca, Vrsaljkov prudký nákop Kjaer tečoval nešťastne do tváre Christensena, od ktorého sa lopta odrazila k Mandžukičovi a ten chladnokrvne trafil k pravej tyči. Po interesantnom úvode sa hra upokojila, ale aj tak sa toho dialo dosť. V 20. minúte sa Mandžukič márne dožadoval penalty po páde v šestnástke, v 27. minúte sa po výbornej akcii s narážačkou na tretieho dostal do zakončenia Braithwaite, ale loptu pred vybiehajúcim Subašičom netrafil ideálne a ten kryl. O dve minútky štipľavo vystrelil Rakitič, Schmeichel vyrazil do strany, loptu opäť získal Rakitič, ktorého nákop Schmeichel opäť vyrazil, Rakitič ju vrátil dozadu, kde Perišičov volej najprv trafil zem a druhý pokus išiel vysoko nad. V 39. minúte Modrič z priameho kopu našiel hlavu Lovrena, ten ale vo veľkej šanci minul. Na druhej strane v 42. minúte Eriksen po výmene s Poulsenom poslal na chorvátsku bránu oblúčik, ktorý napokon skončil na spojnici.

Slováci kanoisti s dvomi zlatými i striebornými medailami

Druhý polčas začal oveľa opatrnejšie ako prvý. Dáni boli predsa len o čosi aktívnejší, chýbal im však väčší pokoj pri finálnej prihrávke aj v zakončení. V 55. minúte si tak v šanci odkopol loptu Braithwaite. V 72. minúte nastúpil N. Jörgensen a okamžite mohol rozhodnúť, keď sa otočil okolo Lovrena, ale jeho nie najideálnejšiu strelu Subašič skrotil. Zmenu skóre nepriniesli ani nepresné strely Eriksena či Modriča. S ubúdajúcimi minútami do konca už nik nechcel veľmi riskovať, opticky boli viac pri súperovej bráne Chorváti, ale chýbala finálna prihrávka. Duel smeroval do predĺženia, a keď sa v 90.+2 minúte tiahlou strelou nepresadil ani Rakitič, resp. na druhej strane zaujímavým pokusom Braithwaite, aj sa tam dostal.

VC Rakúska vyhral Verstappen: Kľúčové bolo udržať pneumatiky pri živote

V predĺžení sa najprv hralo viac na polovici Chorvátov, Dáni boli nebezpečnejší, tak ako celý zápas súpera v strede poľa k ničomu nepúšťali. Čakalo sa na chybu a tá napokon aj prišla. Urobili ju Dáni práve v strede poľa, po nešikovnej strate lopty Krohn-Dehliho po kolmici od Modriča sa do brejku dostal Rebič, urobil aj úspešnú kľučku na Schmeichela, ale M. Jörgensen ho zozadu fauloval a rozhodca nariadil penaltu. Tú však Modrič v 117. minúte kopol zle a Schmeichel mu ju chytil. Ešte prišli strely Modriča a Kramariča, obe mimo a tak v nedeľu dospelo do jedenástkového rozuzlenia aj druhé osemfinále. V ňom Dáni trikrát zlyhali, Chorváti len dvakrát, takže medzi elitnú osmičku postúpili Chorváti.

Hlas po zápase (zdroj: ČT4, APA):

Zlatko Dalič, tréner Chorvátska: „Myslím si, že sme si postup zaslúžili. Bol to vyrovnaný zápas, oba tímy chceli postúpiť, boli dobre pripravené. Bola to dráma, najmä v penaltovom rozstrele. Aj tam sme si uspieť zaslúžili. My sme ukázali veľmi veľkú vôľu po víťazstve, to si cením najviac.“

Danijel Subašič, brankár Chorvátska: „Už je všetko dobré, dokázali sme postúpiť. Som strašne šťastný. Dnes bolo šťastie na našej strane. Je to pre našu krajinu aj reprezentáciu to najkrajšie.“

Kasper Schmeichel, brankár Dánska a Hráč zápasu: „Sú to zmiešané pocity. Sme strašne sklamaní. Som ale hrdý na spoluhráčov, odviedli sme výborný výkon. Mali sme šance, v druhom polčase sme boli lepší. Šťastie nestálo pri nás, máme ale mladý a perspektívny tím. Toto nás mnoho naučí.“

Kanoistika-MS: Mládková v semifinále skončila štvrtá