Jednou vetou

Phelps sa vie vcítiť do rozpoloženia športovcov, po odložení OH bude dôležité duševné zdravie

Michael Phelps

foto: TASR

"Keď mám byť úprimný, moja prvá myšlienka bola, že sa mi uľavilo," vraví Michael Phelps na margo odloženia tohtoročných OH a PH v Tokiu

Aj posunutie olympijských a paralympijských hier v Tokiu na budúcoročný termín môže podľa niekdajšieho amerického plavca Michaela Phelpsa napomôcť k zastaveniu šíriacej sa pandémie koronavírusu. Najdekorovanejší športovec olympijskej histórie priznal, že sa po utorňajšom rozhodnutí MOV a japonskej vlády úprimne potešil.

„Nedokážem si predstaviť, čo momentálne prežívajú všetci športovci, ale keď mám byť úprimný, moja prvá myšlienka bola, že sa mi uľavilo. Máme väčšiu šancu, ako zdolať nepriateľa a môžeme urobiť všetko potrebné, aby sme zachránili čo najviac ľudských životov,“ povedal 34-ročný rodák z Marylandu, ktorý sa dlhodobo chráni pred verejnosťou v Arizone.

Phelps chvíľku váhal, no napokon predsa len pochválil krok najvyšších predstaviteľov MOV. „Bol som šťastný z toho, že sa odhodlali k logickému a inteligentnému rozhodnutiu. Bolo však trošku frustrujúce, že to trvalo tak dlho,“ dodal držiteľ 23 zlatých, troch strieborných a dvoch bronzových medailí spod „piatich kruhov“.

Phelps vyhlásil, že sa vie vcítiť do rozpoloženia stoviek športovcov, ktorí po verdikte MOV musia náhle prehodnotiť, upraviť či dokonca ukončiť prípravy na najväčší športový sviatok. Sám počas aktívnej kariéry, ktorú ukončil v roku 2016, trpel depresiami a úzkosťou. Pomýšľal dokonca na samovraždu. „Ako športovci sme vždy niečím obmedzovaní. Väčšinou v tomto období býva všetka práca hotová a zvyčajne sa už iba dolaďujú posledné detaily pred OH. A teraz? Zrazu prišla správa, že sa tohto roku nebude súťažiť. V mnohých športovcoch sa naplno rozhoreli emócie. Práve v takejto chvíli je veľmi dôležité duševné zdravie každého športovca,“ dodal.

Podľa Phelpsa kľúčové k zvládnutiu aktuálnej situácie je robiť veci čo najjednoduchšie: „Majme pod kontrolou to, čo môžeme ovplyvniť, pretože sme sa ocitli v neprebádaných vodách. Veľa vecí je teraz ťažké pochopiť a môže sa stať, že nám to pomotá hlavu.“

Plavecká legenda sa momentálne venuje rodine a trom synom. Neplánuje síce žiadny súťažný návrat do plaveckých bazénov, v športe sa však naďalej aktívne pohybuje vďaka biznisu s výstrojom pre plavcov. Zároveň sa teší, že si na budúci rok prvýkrát vychutná olympiádu ako fanúšik. „Patrím medzi tých, ktorí milujú šport. Rád sledujem výkony vrcholových športovcov. Samozrejme, viem, čo potrebujem na to, aby som sa o rok do Tokia dostal,“ zakončil Phelps a naznačil, že najdôležitejšie zo všetkého je zdravie.

Môže vás zaujímať

CYKLISTIKA: Bora-Hansgrohe chystá na horskej dráhe v Alpách útok na víťazstvo