Jednou vetou

Platini skončil v rukách polície, dobehla ho voľba dejiska MS 2022

Michel Platini

foto: TASR/AP

Bývalého prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho v utorok ráno zatkla francúzska protikorupčná polícia. Podľa portálu Mediapart sa vyšetrovanie týka pridelenia majstrovstiev sveta 2022 Kataru.

Voľba MS 2022 prebehla pred deviatimi rokmi a už vtedy vzbudila podozrenia, keď arabská krajina bez skúseností, dostatočnej futbalovej infraštruktúry a obavami z porušovania ľudských práv uspela v konkurencií USA, Kórejskej republiky, Japonska a Austrálie. Platini v roku 2014 priznal, že sa pred hlasovaním tajne stretol s prezidentom Mohamedom Bin Hammamom, ktorého o rok neskôr potrestali doživotným zákazom činnosti za korupciu. Podľa periodika Daily Mail sa obaja muži mohli stretnúť pred voľbami minimálne tridsaťkrát.

Platini zaútočil na Infantina: Na šéfa FIFA nemá legitimitu

V roku 2013 Football France odhalil, že deväť dní pred rozhodovaní o hostiteľovi MS sa Platini a korunný princ Kataru Tamim bin Hamad al-Thani stretli aj s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarközym. Podozrenia z korupcie pri voľbe dejiska MS 2022 podčiarkuje fakt, že z vtedajších 24 členov exekutívy FIFA šestnásť suspendovali alebo stále vyšetrujú.

Platini bol na čele UEFA od roku 2007 do 2015, keď ho Etická komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) dištancovala za podozrivú platbu od šéfa FIFA Seppa Blattera vo výške 2 miliónov švajčiarskych frankov. Ani jednému z nich síce nedokázali korupciu, napokon však oboch potrestali za iné porušenia pravidiel, napríklad konfliktu záujmov.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu