Jednou vetou

Plavci budú reprezentovať Slovensko na Európskych hrách hendikepovanej mládeže

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Na Európskych hrách hendikepovanej mládeže Emil Open 2019, ktoré sa budú konať od 12. do 16. júna v Brne, budú Slovensko reprezentovať plavci Tomáš Zajíc, Marek Sálus a Lukáš Cabadaj.

„Športom mladí ľudia získavajú pevnejšie a zdravšie telo, lepšiu koordináciu pohybov, prináša im radosť aj uvoľnenie,“ povedala správkyňa z Nadácie Adeli Zuzana Nováková. „Nemenej dôležitou súčasťou aktívneho športovania je získavanie nových priateľstiev, podpory, spolupatričnosti, čo je v prípade handicapovaných ľudí aj ich najbližšieho okolia cenným bonusom, ktorý na Emil Open získajú,“ doplnila.

Nadácia Adeli minulý rok iniciovala cezhraničnú spoluprácu s Nadačným fondom Emil, aby motivovala deti a mladých ľudí s hendikepom vo veku desať až 26 rokov aktívnejšie športovať. „Snažili sme sa osloviť a motivovať mladých ľudí s hendikepom, ktorí sa zatiaľ venovali športu pasívne, aby sa preň zapálili a stal sa neoddeliteľnou súčasťou ich života,“ hovorí Nováková.

Tomáš Zajíc ochrnul a ostal odkázaný na vozík po prekonaní závažného ochorenia. „Vedeli sme, že okrem pravidelných neurorehabilitácií musíme dbať na to, aby mal vyvážený príjem a výdaj energie. Aj preto sme sa popri intenzívnej rehabilitácii zamerali aj na plávanie, ktoré Tomáša bavilo, hovorí Tomášova mama Ivana. Práve vtedy Adeli spúšťalo spoluprácu s Nadačným fondom Emil, organizátorom Emil Open a Tomáš sa stal prvým účastníkom v plávaní za Adeli tím. Jeho výkon na Emil Open 2018 si všimla aj trénerka Plaveckého klubu telesne a zrakovo postihnutých športovcov Dolphins v Bratislave Daniela Šipošová a dnes je 15-ročný chlapec jeho právoplatným členom.

Vodné pólo: Ženy ŠG Olympia Košice obhájili titul a získali zlatý hetrik

Ďalším reprezentantom Slovenska na Emil Open 2019 v plávaní bude 12-ročný Marek Sálus. Zdravý chlapec sa v šiestich rokoch po bežnej medikamentóznej liečbe vrátil vo vývoji takmer na úplný začiatok. Nerozumel, prestal počuť a rozprávať, odišla mu jemná motorika, pravá a ľavá hemisféra mozgu prestali spolupracovať. „Rehabilitácie nás po malých krôčikoch posúvajú dopredu. A keďže šport je vhodnou podporou pri takýchto komplikáciách, aj nás Nadácia Adeli spojila s Emil Open a v polovici júna bude Marek reprezentovať Slovensko v plávaní v štýle prsia a znak a aj v behu,“ hovorí Marekova mama Monika. Dodáva, že Marek je veľmi súťaživý a má rád pohyb, takže okrem plávania aj korčuľuje, lyžuje a bicykluje, je v kontakte s paralympionikmi a plánuje s nimi skúsiť aj stolný tenis, ktorý je výborným prostriedkom na prepojenie pravej a ľavej hemisféry mozgu.

16-ročný Lukáš Cabadaj od 11 rokov bojuje s epilepsiou a pohyb mu podľa rodičov veľmi pomáha. V roku 2018 získal druhé miesto na majstrovstvách Slovenska v para plávaní na 50 metrov. Ambasádorkou slovenského tímu je tento rok paralympijská reprezentantka v športe boccia Michaela Balcová.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu