Kováčik: Pre Slovensko je česť organizovať Kongres UEFA

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik počas úvodného príhovoru na 42. riadnom Kongrese UEFA v priestoroch Incheba Expo Aréna, 26. februára 2018 v Bratislave

foto: TASR

V priestoroch bratislavského výstaviska Incheba Expo sa v pondelok zišli delegácie zo všetkých 55 členských zväzov na 42. riadnom kongrese Európskej futbalovej únie (UEFA).


Prítomných v sále privítal prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik: „Je pre nás veľkou cťou, že Slovensko dostalo príležitosť organizovať 42. Kongres UEFA najmä z toho dôvodu, že si v tomto roku pripomína tri významné jubileá – 100 rokov vzniku Československa, 80 rokov od založenia SFZ a 25 rokov vzniku Slovenskej republiky. Naša mladá krajina pred štvrťstoročím začala svoju púť a analytici tvrdia, že je to príbeh úspešnej krajiny. Som rád, že k nemu prispieva aj futbal. Teší ma, že Slovensko môže byť súčasťou takej významnej inštitúcie a rodiny ako UEFA, kde majú rovnaké práva malí aj veľkí a funguje princíp solidarity.“

Fico otvoril Kongres UEFA „Sme futbalová krajina“

Program zahŕňal okrem správ prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina aj doplňujúce voľby jedného člena exekutívy UEFA a zástupcu UEFA na post podpredsedu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). V oboch prípadoch na miesto, ktoré uvoľnil Španiel Villar Llona. Do UEFA kandidovali Španiel Juan Luis Larrea Sarobe, do FIFA Maďar Sándor Csányi.

V programe bol aj bod, riešiaci žiadosť Jersey o prijatie za člena UEFA. Slovenský futbalový zväz zastupovala na kongrese trojčlenná delegácia na čele s Jánom Kováčikom, ďalšími jej členmi boli viceprezident pre štátnu reprezentáciu Karol Belaník a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Medzi pozvanými hosťami boli zástupcovia všetkých partnerských futbalových organizácií. Za FIFA sa na kongrese zúčastnil prezident Gianni Infantino a generálna sekretárka Fatma Samourová, dvojčlenné delegácie reprezentovali kontinentálne konfederácie z Afriky, Ázie, zóny CONCACAF, Južnej Ameriky a Oceánie, prítomní boli vysokí funkcionári Asociácie európskych klubov aj Európskych profesionálnych futbalových líg, hráčskej federácie FIFPro, plus čestní členovia UEFA. Kongresu predchádzalo rokovanie Výkonného výboru UEFA.

Môže vás zaujímať

Watford bude do konca sezóny viesť Pearson