Jednou vetou

Predstavitelia Paríža i Los Angeles sú nadšení z dohody o Olympijských hrách 2024 a 2028

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Predstavitelia Los Angeles sa dohodli s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), že kalifornské mesto bude organizovať OH v roku 2028. O štyri roky skôr budú OH v Paríži.

O tejto dohode informovala v pondelok večer agentúra DPA. MOV vyberie dejiská OH 2024 a 2028 v jednom hlasovaní. Rozhodol o tom v júli počas mimoriadneho zasadnutia vo švajčiarskom Lausanne. Voľba dejísk sa uskutoční 13. septembra v peruánskej Lime na riadnom zasadnutí výboru a bude mať iba dvoch kandidátov.

Tretíkrát v Los Angeles

Los Angeles zorganizuje olympijské hry tretíkrát v histórii, najväčší sviatok svetového športu hostilo aj v rokoch 1932 a 1984. „Je skvelé, že aj táto generácia bude mať možnosť vidieť v Kalifornii olympiádu. Je to historický deň pre Los Angeles, USA i celé olympijské hnutie,“ uviedol starosta Los Angeles Eric Garcetti.

Dohodu privítali aj predstavitelia francúzskej metropoly. „Sme hrdí na to, že v spolupráci s MOV a našimi priateľmi z Los Angeles sme dospeli k riešeniu, ktoré je pozitívne pre všetkých,“ nechal sa počuť šéf kandidatúry Paríža Tony Estanguet, trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome v kategórii C1.

 Trump je hrdý, že OH 2028 budú v Spojených štátoch

Prezident USA Donald Trump s hrdosťou podporuje OH 2028 v Los Angeles, uviedol Biely dom v oficiálnom stanovisku pre médiá. Kalifornské mesto zorganizuje olympijské hry tretíkrát v histórii, najväčší sviatok svetového športu hostilo aj v rokoch 1932 a 1984.

„Po prvý raz za celú jednu generáciu sa olympiáda vracia do USA. Som pyšný, že ju môžem podporiť. Som presvedčený, že letná olympiáda v Los Angeles bude slúžiť za vzor olympijským ideálom aj americkému duchu. Už sa na OH tešíme. Žiadna iná krajina nezískala toľko olympijských medailí a nemá toľko olympionikov a paralympionikov. Amerika vždy na OH jasne žiarila a LA 2028 nebudú výnimkou,“ uviedol Trump vo vyhlásení.

Môže vás zaujímať

Andy Murray dostal voľnú kartu na turnaj ATP v New Yorku