Preteky s hromadným štartom na ME v Glasgowe vyhral Trentin

Taliansky cyklista Matteo Trentin oslavuje víťazstvo v pretekoch s hromadným štartom na ME v Glasgowe 12. augusta 2018

foto: TASR/AP

Taliansky cyklista Matteo Trentin získal zlato v pretekoch s hromadným štartom na majstrovstvách Európy. Dvadsaťdeväťročný jazdec zvládol nedeľňajšiu 230 km dlhú trať na mokrých cestách v centre Glasgowa v čase 5:50:02 h, keď sa presadil v záverečnom špurte pätice. Na druhom mieste finišoval Holanďan Mathieu van der Poel a tretí skončil Belgičan Wout van Aert. Slovenský pretekár Peter Sagan pre zdravotné problémy preteky nedokončil.

aktualizované: 18:04

Organizátori pripravili pre pelotón dosť technický mestský okruh dlhý 14,4 km s množstvom zákrut a niekoľkými menšími stúpaniami, pričom pelotón ho musel zvládnuť dokopy 16-krát. Ťažké podmienky ešte zhoršilo počasie, keďže v Glasgowe počas celého dňa pršalo a fúkalo a teplota sa pohybovala okolo 15 stupňov. Od začiatku prišlo k viacerým nástupom, po niekoľkých kilometroch sa podarilo odpútať sedmičke Mihkel Raim (Est.), Polychronis Tzortzakis (Grécko), Robert-Jon McCarthy (Ír.), Krists Neilands (Lot.), Roland Thalmann (Švaj.), Josef Černý (ČR) a Matthias Krizek (Rak.).

Peter Sagan odstúpil z pretekov ME v Glasgowe

Sedmička na čele mala už v 2. kola vyše minútový náskok a dobre spolupracovala, v pelotóne diktovali tempo najmä Taliani. V ďalšom kole vypadol z čela pre defekt Raim, rovnaké problémy malo množstvo pretekárov a nevyhli sa im ani Čanecký, po ňom Málik a v polovici pretekov aj Sagan. V čelnej skupine prišlo k pádu a tak jej náskok klesol pod dve minúty. V pelotóne začali tvrdiť muziku Belgičania, sedem kôl pred koncom v ňom boli zo Slovákov už len Sagan, Čanecký a Tybor. Asi 90 km pred cieľom sa hlavné pole rozdelilo následkom vysokého tempa Belgičanov na tri časti, pričom Sagan s Čaneckým sa ocitli v druhom a trojnásobný majster sveta onedlho stratil kontakt. Bolo očividné, že sa na trati veľmi trápi, nepomohla mu ani podpora Čaneckého a tak 83,5 km pred cieľom zosadol z bicykla. To isté spravil aj jeho partner a tak v hre zostal už len Tybor.

Štyri kolá pred koncom sa z hlavného pola odtrhla skupina, v ktorej boli napríklad Davide Cimolai a Matteo Trentin (obaja Tal.), Maurits Lammertink a Mathieu van der Poel (obaja Hol.), Pierre Luc Perichon (Fr.), Wout van Aert (Belg.), či Michael Albasini (Švaj.). Dokázali si vytvoriť dostatočný náskok a keďže v pelotóne sa príliš nespolupracovalo, bolo jasné, že víťaz vzíde z tejto skupiny. Necelých 35 km pred cieľom mala náskok už vyše dve minúty.

Maratón mužov Sahajda nedokončil a vzdal sa

Ďalšie dve kolá mali pokojný priebeh a na čele sa taktizovalo. Desať kilometrov pred cieľom prišlo ku kľúčovému momentu, keď v zákrute prišlo k pádu a na zemi skončili šiesti jazdci z čelnej skupiny. V nej tak ostalo už len päť pretekárov, z toho dvaja Taliani. Cimolai rozbehol záverečný špurt pre Trentina a ten nedal konkurentom šancu.

„Keď sa sformoval ten únik, dohodli sme sa s Cimolaiom, že zaútočí, aby ostatní pretekári ukázali svoje karty. Videl som, ako Lammertik vletel do bariéry, ale my sme sa mu vyhli. Potom sa trochu znížilo tempo, ale všetko vyšlo perfektne. Ten pád to veľmi zjednodušil. V závere som požiadal Cimolaia, aby mi rozbehol špurt, odviedol vynikajúcu prácu tak, ako celý taliansky tím,“ citoval víťaza portál cyclingnews.com.

Do cieľa nakoniec neprišiel ani jeden zo šestice slovenských reprezentantov, pričom najdlhšie vydržal na trati Patrik Tybor z Dukly Banská Bystrica.

Výsledky:

1. Matteo Trentin (Tal.) 5:50:02 h,
2. Mathieu van der Poel (Hol.),
3. Wout van Aert (Belg.),

4. Jesus Herrada (Šp.), 5. Davide Cimolai (Tal.) všetci rovnaký čas, 6. Xandro Meurisse (Belg.) +7 s, 7. Michael Albasini (Švaj.), 8. Pierre Luc Périchon (Fr.) obaja rovnaký čas, 9. Nico Denz (Nem.) +25, 10. Maurits Lammertink (Hol.) +2:15, … Patrik TYBOR, Peter SAGAN, Marek ČANECKÝ, Martin MAHĎAR, Ľuboš MALOVEC, Róbert MÁLIK (všetci SR) nedokončili

Môže vás zaujímať

Klopp zaplatí 45.000 libier za kritiku rozhodcu po zápase s West Hamom