Jednou vetou

Prezident EA je nadšený zo šamorínskeho areálu

foto: p-t-s.sk, zdroj: TASR

Ozdobami 52. ročníka medzinárodného atletického mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft (P – T – S), ktorý sa uskutočnil v sobotu 17. júna v areáli x-bionic® sphere v Šamoríne, neboli len samotní atléti, ale aj pozvaní hostia. Jedným z nich bol aj prezident Európskej atletiky Nór Svein Arne Hansen.

„Pre nás je to významný deň. Sme radi, že pán Hansen prijal naše pozvanie. Bol vždy veľkým fanúšikom mítingu PTS. Ja verím, že sa máme počas celého mítingu na čo tešiť,“ uviedol na sobotňajšej predpoludňajšej tlačovej konferencii Peter Korčok, prezident Slovenského atletického zväzu. Sedemdesiatjedenročný Nór si areál v Šamoríne nevedel vynachváliť. „Komplex je naozaj nádherný a nedá sa porovnať so žiadnym na svete. Potvrdili mi to aj manažéri a tréneri. Na mítingu PTS v Bratislave som bol veľakrát, a to čo dokázali vtedy organizátori, to boli doslova zázraky. Napriek tomu, že ekonomicky nemali také zdroje ako napríklad míting v Oslo,“ uviedol Hansen, a dodal: „Dal som si na sociálnu sieť Facebook obrázky z trate i okolia a mal som skvelé ohlasy od atlétov, ktorí v minulosti štartovali na bratislavskom mítingu. Blahoželám zväzu, že sa mu podarilo obnoviť tento míting.“

Svein Arne Hansen má s organizovaním atletických mítingov bohaté skúsenosti, bol totiž riaditeľom známych pretekov v Oslo, ktoré patria do podujatia Diamantovej ligy a pred troma dňami vo štvrtok sa na ňom vo výbornom svetle prezentovali nórski atléti. „Oslo vždy trpelo tým, že na náš míting nechodili v ideálnom počte Jamajčania a Američania. V Nórsku sa berú do úvahy len špičkové výsledky, takže nemáme veľké očakávania v atletike, aj keď sme teraz dosiahli skvelé výkony. U nás majú prednosť lyžiarske disciplíny, takže sme na tom podobne ako vy. Vy zasa máte dobrých hokejistov, my nie,“ dodal s úsmevom prvý muž európskej atletiky.

Sobotňajší míting v Šamoríne má aj jeden špecifický bod programu, tým je odovzdanie bronzovej medaily slovenskej atlétke Lucii Hrivnák Klocovej z ME 2010. V roku 2015 totiž športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne udelil štvorročný dištanc pre ruskú osemstovkárku Mariu Savinovovú za porušenie antidopingových pravidiel. Savinovová tak prišla o zlato z ME 2010 a na tretiu priečku sa posunula práve Klocová. „Medaila bude odovzdaná neskoro a je to hanba. Atléti si zaslúžia dostať medailu tam, kde ju získali. Verím, že v budúcnosti sa tieto veci podarí riešiť inak. Darí sa nám bojovať proti dopingu, ale je to dlhá cesta,“ povedal Hansen, ktorý odpovedal aj na otázku ohľadne plánovaného zrušenia chodeckej disciplíny na 50 km na olympijských hrách. „MOV má záujem, aby sa znížil počet štartujúcich na olympiáde, ale s úpravami by mala prísť atletická federácia a nie MOV. Ale som si vedomý, že sa musí znížiť počet atlétov, napríklad v maratóne. Matej Tóth mi písal ohľadne zrušenia chodeckej päťdesiatky, ja podporujem, aby chôdza zostala tak ako je.“ Na OH v Tokiu však pribudne aj nová disciplína, ktorou je miešaná štafeta mužov a žien na 4×400 metrov.

V budúcom roku mieni Európska atletická federácia zvýšiť dotácie mítingom kategórie EA (European Athletics). Jej prezident verí, že aj míting Pravda – Televízia – Slovnaft urobí potrebné kroky, aby sa do tejto kategórie zaradil.

Môže vás zaujímať

HC Košice minimalizujú náklady, rozlúčili sa s výkonným riaditeľom