Jednou vetou

Pri štarte sezóny aj s divákmi? Nie je to nemožné, tvrdia Rakúšania

ilustračné foto

foto: TASR/AP

"Náš koncept je stále nastavený na preteky bez ľudí v hľadisku, ale ten pochádza ešte z obdobia, keď bolo oveľa vyššie riziko infekcie koronavírusom," uviedol Helmut Marko

Snaha rakúskych organizátorov usporiadať v júli úvodné dvoje preteky posunutej sezóny majstrovstiev sveta formuly 1 aj s účasťou divákov, by nemusela byť márna.

Pôvodné plány predstaviť sa na Spielbergu 5. a 12. júla bez účasti fanúšikov tohto najprestížnejšieho motoristického seriálu vychádzali z tvrdších epidemiologických opatrení v súvislosti s novým koronavírusom, ktoré v Rakúsku platili ešte pred mesiacom. Nástupom mesiaca máj sa však situácia výrazne zlepšila a vláda povolila vo svojej ostražitosti.

„Náš koncept je stále nastavený na preteky bez ľudí v hľadisku, ale ten ešte pochádza z obdobia, keď bolo oveľa vyššie riziko infekcie. Ako krajina smerujeme k otvoreniu hraníc, tak prečo by sme pozitívne nemohli zareagovať aj v súvislosti s fanúšikmi na formule 1? Samozrejme iba v prípade ďalšieho pozitívneho vývoja,“ upozornil Helmut Marko, šéf Red-Bull-Motorsport v relácii Sport am Sonntag na ORF. Informuje o tom aj športový portál Laola 1.

Napriek uvoľňovaniu opatrení má formula 1 pred rozbehom sezóny pripravený koncept najvyššej bezpečnosti. Zakladá sa na minimalizovaní rizika infikovania účastníkmi podujatí. Ráta sa s pravidelným testovaním aj ubytovaním v samostatných hoteloch pre členov jednotlivých tímov.

V prípade výskytu pozitívnej vzorky sa zriadi „prijímacie stredisko“, kde bude pretekár či člen tímu izolovaný od okolitého sveta.

Podľa Marka sú náklady na testy rozdelené medzi Skupinu Formula One a organizátorov veľkých cien. Prví by mali mať na starosti testovanie pretekárov a ich zázemia v tímoch, druhí zasa organizátorov pretekov. Zredukovaná sezóna 2020 formuly 1 ráta s uskutočnením 15 až 18 pretekov od júla do decembra. Presný kalendár oznámia v priebehu niekoľkých týždňov.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu