Jednou vetou

Prípadné zrušenie OH 2020 nie je otázka peňazí

Olympijské kruhy

Foto: archívne, TASR

Tokijské hry majú byť symbol nádeje pre ľudí. Chodec Matej Tóth a strelkyňa Danka Barteková zastupovali SR v debate s prezidentom MOV Thomasom Bachom.

Olympijské hry 2020 v Tokiu majú dať ľuďom nádej v súčasnej zložitej situácii v spoločnosti, ktorá bojuje s pandémiou koronavírusu. Tá nenecháva chladných ani športovcov, ktorí v stredu absolvovali debatu s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom a športovým riaditeľom MOV Kitom McConnellom.

Účastníkmi debaty prostredníctvom konferenčného hovoru, do ktorého sa zapojili vyše dve stovky športovcov z komisie športovcov MOV, komisií športovcov medzinárodných športových federácií a národných olympijských výborov, boli aj dve výrazné osobnosti športu v SR. Slovenských športovcov zastupovali členka MOV Danka Barteková a šéf komisie športovcov Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Matej Tóth. Informoval o tom web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Podľa Thomasa Bacha nie je usporiadanie OH 2020 v Tokiu v pôvodnom termíne otázka peňazí, keďže MOV má uzavretú poistku pre prípad zrušenia hier. „Šéf MOV by rád poňal tokijské hry ako symbol nádeje pre ľudí, ako akési svetlo na konci tunela,“ tlmočila Bachov postoj športová strelkyňa Danka Barteková, podľa ktorej je MOV odhodlaný pripraviť úspešné hry a zároveň konať zodpovedne, aby ochránil zdravie účastníkov olympiády i divákov.

Thomas Bach zdôraznil, že MOV má v aktuálnej situácii dve priority – ochrana zdravia všetkých a takisto ochrana záujmov športovcov a olympijského hnutia. Predstavitelia MOV denne komunikujú a spolupracujú so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá deklarovala, že vyvodzovať akékoľvek závery je momentálne ešte priskoro aj v súvislosti s OH 2020. Situácia sa každý deň mení, MOV ju pozorne sleduje a riadi sa odporúčaniami WHO.

K prípadnému plánu „B“, ak by prišlo k ohrozeniu konania tokijských hier v pôvodnom termíne, sa odpoveď šéfa MOV niesla v duchu, že vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúcu a meniacu situáciu je MOV náročné chystať akékoľvek dlhodobé plány a scenáre. Prioritou a cieľom je však usporiadať olympijské hry v Tokiu v riadnom termíne od 24. júla 2020.

„Nik nevie, kedy sa situácia dostane do normálnych koľají, no MOV nám odporúča pokračovať ďalej v tréningu, pričom si jeho predstavitelia uvedomujú, že často na to nemáme nijaké podmienky a riešime deň čo deň akútne problémy so starostlivosťou o seba a svojich blízkych,“ uviedol olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth podľa webu atletika.sk.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay do konca finále už bez Stamkosa