Jednou vetou

Prvá etapa Okolo Slovenska pre Alaphilippa, Haring v bodkovanom

Francúz Julian Alaphilippe (Quick-Step)

foto: TASR/AP

Víťazom 1. etapy 62. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska z Popradu na Štrbské Pleso sa stal favorizovaný Francúz Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors. Slovák Martin Haring z tímu Dukla Banská Bystrica vyhral všetky tri rýchlostné prémie a je líder bodovacej súťaže. Do dresu pre najlepšieho vrchára sa oblečie Giulio Ciccone.

aktualizované: 18:25

„Bola to náročná trať, obsahovala veľa kopcov. Od začiatku sme kontrolovali etapu a splnili sme jeden z cieľov,“ uviedol Alaphilippe.

Spokojný mohol byť aj Martin Haring z Dukly Banská Bystrica, ktorý vyhral všetky tri rýchlostné prémie a Talianovi Cicconemu bol silným konkurentom aj na vrchárskych. „Mali sme za úlohu dostať sa do úniku. Moja úloha to spočiatku nebola, ale napokon to vyšlo na mňa. Vrchárske prémie nám, žiaľ, ušli, keďže sme nestačili na skvelého Cicconeho. Podarilo sa nám však získať bodkovaný dres, za čo sme radi. Splnili sme si tým čiastkový cieľ,“ uviedol Haring, ktorý získal ocenenie pre najbojovnejšieho pretekára. V bodovacej súťaži je priebežným lídrom, medzi vrchármi je po 1. etape na 2. mieste.

Schmiedlová postúpila do štvrťfinále turnaja WTA v Hirošime

Skúsený cyklista tak do ďalšej etapy odštartuje v drese priebežného lídra bodovacej súťaže. „Skúsime si ho udržať aj v ďalšej etape. Sústredíme sa na to, aby sme ho udržali a uvidíme, či sa to podarí. Jednou z priorít nášho tímu je aj dres pre najlepšieho Slováka.“

Ten získal v prvej etape Matúš Štoček vo farbách slovenského národného tímu. „Dnešná etapa patrila k najťažším a aj zajtrajšia bude taká. Určite nebude jednoduché udržať si dres, ale spravím všetko pre to. Bol som rád, že po prvom kopci odišla skupina, pretože potom sa išlo rovnaké tempo a to mne vyhovovalo. Ja som si dal za cieľ udržať prvé kolo na kopcoch a potom dať do toho všetko. Neskôr som išiel svoje tempo, v cieli sme si s Jurom (Saganom) zašpurtovali. Myslím si, že bolo vidieť, že bol lepší, ale keďže som mal niečo našetrené z prológu, vyšlo to na mňa,“ uviedol Štoček.

Na prológu Okolo Slovenska zvíťazil Jungels, Baška 14.

Po 1,6 kilometrovom prológu v centre Popradu sa cyklisti zoznámili s Vysokými Tatrami. Po štarte na Námestí sv. Egídia v Poprade postupne absolvovali sedem vrchárskych prémií a tri rýchlostné. O biely dres s červenými bodmi pre najlepšieho vrchára sa bojovalo na prémiách v Hornom Smokovci, Magurskom Sedle, Hanušovskom Sedle, Osturňanskom Sedle, Vyšných Hágoch a dvakrát na Štrbskom Plese. Tri rýchlostné prémie boli situované do Spišskej Belej, Tatranskej Lomnice a Štrby. Na 164,4 km dlhej trati však pretekári dostali najviac zabrať v záverečnom stúpaní na Štrbské Pleso.

V piatok je na programe 2. etapa s dĺžkou 191,7 km, ktorá povedie z Ružomberka do Dubnice nad Váhom. Na nej čaká na cyklistov opäť sedem vrchárskych prémií, tri rýchlostné a cieľ na tartanovom ovále dubnického štadióna.

Okolo Slovenska, 1. etapa:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 4:14:40, 2. Ben Hermans (Belgicko) 4:14:40, 3. Attila Valter (Pannon Cycling Team) 4:14:40, 4. Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) 4:14:40, 5. Pieter Weening (Roompot – Nederlandse Loterij) 4:14:42, … 35. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) +2:18, 36. Matúš Štoček (SR) +2:18, 59. Patrik Tybor +7:10, 60, Juraj Bellan +7:37, 61. Ján Andrej Cully (všetci Dukla B. Bystrica) +7:43, 90. Juraj Karas, 91. Juraj Michalička (obaja SR) obaja +11:31, 99. Erik Baška (Bora-Hansgrohe) +13:10, 100. Martin Mahďar (Dukla B. Bystrica), 101. Adrián Babič (SR) obaja +13:10, 109. Robert Malík +15:17, 110. Štefan Nôta (obaja SR), 112. Miklós Szabó (Pannon Cycling Team), 113. Samuel Oros, 117. Martin Haring (obaja Dukla B. Bystrica), 119. Juraj Lajcha (SR), 131. Marek Čanecký (Dukla B. Bystrica) všetci + 15:17,

Môže vás zaujímať

HC Košice minimalizujú náklady, rozlúčili sa s výkonným riaditeľom