Jednou vetou

Rakell po triumfe: Sme mašiny, budeme oslavovať aspoň tri dni

Švédski hokejisti dvíhajú nad hlavy pohár majstrov sveta 20. mája 2018

foto: TASR/AP

Švédski hokejoví reprezentanti dokázali po 26 rokoch získať dva tituly na majstrovstvách sveta po sebe. Oslavy po dramatickom nájazdovom triumfe 3:2 nad Švajčiarskom odštartovali priamo na ľade kodanskej Royal Areny, neskôr sa presunuli do šatne, na hotel a podľa útočníka Rickarda Rakella budú pokračovať ešte dlho.

„Sme ako mašiny, na ľade, či mimo neho. Oslavovať budeme najmenej tri dni,“ vyhlásil člen All-star tímu šampionátu pre denník Aftonbladet. Najproduktívnejší hráč Švédska na turnaji nazbieral v desiatich zápasoch 14 bodov za šesť gólov a osem asistencií.

Tréner Švajčiarska Fischer: Musíme byť hrdí na tento tím

Pre „Tre Kronor“ to je celkovo jedenáste zlato z MS, na konte majú aj 19 strieborných medailí a 17 bronzových. „Poriadne to zapijeme, zajtra budeme mať asi ‚opicu‘, ale to je v poriadku,“ povedal pri oslavách v šatni obranca Hampus Lindholm.

Švédi prešli turnajom bez jedinej prehry, pričom vyrovnaný riadny čas dokázali s nimi zohrať iba Slovensko (4:3 po predĺžení) a vo finále Švajčiari. Tí v nedeľňajšom zápase viedli 1:0 i 2:1, ale „tri korunky“ dokázali vždy odpovedať. V tretej tretine mali navrch severania, no výborného Genoniho neprekonali, v predĺžení ich dvakrát zastavila žŕdka, no triumf nakoniec zariadili dva úspešné nájazdy proti jedinému súperovmu.

Ohlasy médií na finále: Zase Švédi a zase na nájazdy

„Chceli sme rozhodnúť už v riadnom čase, ale vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Švajčiari dokázali hrať vyrovnane so všetkými súpermi. Majú skvelú defenzívu a ich brankár chytal vynikajúco,“ pochválil súpera autor víťazného gólu. „Bola to naozajstná dráma. Nevedeli sme sa v úvode dostať do vedenia, hoci sme chceli. Zápas išiel do predĺženia a nájazdov a tam nikdy neviete, ako to dopadne. Ale je skvelé, že sme to zvládli,“ uviedol útočník Švédska Magnus Pääjärvi.

Zisk zlata mal špeciálnu príchuť pre Adama Larssona. Vo februári mu totiž zomrel otec a taktiež bývalý reprezentant Robert Larsson, svoju medailu tak venoval práve jemu. „Samozrejme, želal by som si, aby bol tu a tešil sa so mnou. Táto medaila je pre neho,“ uviedol.

Slováci o rok s finalistami, Fasel potvrdil Košice a presuny

Oficiálne oslavy s fanúšikmi prebehnú v pondelok od 17.00 h v Kungsträdgarden (Kráľovská záhrada) v Štokholme.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu