Jednou vetou

Razzoliho prekvapilo rozhodnutie FIS o Kranjskej Gore. Musíme fandiť lekárom, tvrdí

Olympijský víťaz Giuliano Razzoli

foto: Facebook Giuliano Razzoli

Pre talianskych lyžiarov sa zjazdárska sezóna Svetového pohára 2019/2020 už skončila. Protagonisti kĺzavých disciplín mali posledné preteky ešte počas minulého víkendu v nórskom Kvitfjelli, ale predstavitelia technických disciplín mali ešte vycestovať na slalom a obrovský slalom do slovinskej Kranjskej Gory.

Nestalo sa tak, lebo talianska vláda vydala nariadenie o karanténe v dôsledku koronavírusu pre celú krajinu na Apeninskom polostrove.

„Moja sezóna je už minulosť. Národná federácia nás informovala, že do Slovinska nevycestujeme. Je to správne a zodpovedné rozhodnutie. Na jednej strane som smutný, ale na druhej súhlasím s nariadením našej vlády,“ vyhlásil Giuliano Razzoli, olympijský šampión v slalome z Vancouveru 2010 na svojom instagramovom profile.

Tridsaťpäťročný slalomový špecialista zároveň vyjadril názor, že ponechať preteky v Kranjskej Gore v kalendári Svetového pohára v čase, keď už väčšina Európy viac či menej úspešne bojuje s koronavírusom, je od predstaviteľov Medzinárodnej lyžiarskej federácie krajne nezodpovedné.

„Som prekvapený, že sa tak kompetentní zachovali. Stále verím, že zodpovední ľudia ešte zmenia svoje stanovisko, lebo šport v súčasnej situácii musí byť potlačený do úzadia. Teraz nastal čas, aby sme fandili našim lekárom, sestrám a dobrovoľníkom,“ skonštatoval Razzoli, cituje ho aj portál skiweltcup.tv.

Podobný názor ako Razzoli má aj jeho tímový kolega Luca de Aliprandini, trinásty muž hodnotenia obrovského slalomu v tejto sezóne SP. „Naša lyžiarska federácia rozhodla správne. Na druhej strane nechápem, prečo FIS všetko nestopla, kým je ešte čas. Nedáva mi to zmysel. Všetci predsa lietame krížom-krážom cez celú Európu a navzájom sa môžeme nakaziť. To neplatí len o nás Talianoch, ale o všetkých lyžiaroch,“ podotkol De Aliprandini.

Aj Nór Leif Kristian Nestvold-Haugen, momentálne šiesty v poradí obrovského slalomu, sa v názore pridal na stranu talianskych súperov. „Svetový pohár bez Talianov nie je to pravé. Nielen oni, ale aj my Nóri alebo Švédi, Rakúšania, Švajčiari, Nemci či Francúzi môžeme priniesť vírus do Slovinska. Kde je FIS a národné lyžiarske zväzy, že toto môžu dopustiť?. Toto nie je vôbec zodpovedné,“ myslí si Nestvold-Haugen.

V Kranjskej Gore sa podľa plánu bude v sobotu jazdiť obrovský slalom a v nedeľu slalom. Na čele oboch hodnotení je pred vyvrcholením sezóny Nór Henrik Kristoffersen, ale malé glóbusy ešte nemá isté. V súboji o veľký glóbus si to rozdajú súčasný líder Nór Aleksander Aamodt Kilde a jeho francúzsky prenasledovateľ Alexis Pinturault.

Môže vás zaujímať

HOKEJ: Liptovský Mikuláš mení názov