Jednou vetou

Rekord na US Open – tri mamičky vo štvrťfinále

Serena Williamsová

Foto: SITA

Pracujúce matky malých detí to nikde na svete nemajú jednoduché, ale na US Open v New Yorku im to tento rok zatiaľ ide veľmi dobre. Až trio mamičiek sa prebojovalo do štvrťfinále na betónových dvorcoch vo Flushing Meadows, čo sa stalo na grandslamovom turnaji vôbec po prvý raz.

Okrem 39-ročnej najstaršej účastníčky turnaja Sereny Williamsovej sa v najlepšej osmičke predstavia aj čoskoro 33-ročná Bulharka Cvetana Pironkovová a o dva roky mladšia Bieloruska Viktoria Azarenková. Pironkovová a S. Williamsová si dokonca zahrajú proti sebe.

V pôvodne 128-člennom „pavúku“ 1. kola dvojhry žien figurovalo 9 mamičiek. Tri z nich sa dostali do štvrťfinále, čo je mimoriadne vysoká úspešnosť mimoriadne skúsených tridsiatničiek. „Som nadšená z tohto stavu a že sa nám matkám tak veľmi darí. Mám veľký rešpekt voči všetkým mamám na okruhu. Viem z vlastnej skúsenosti čo je to skĺbiť tenis so starostlivosťou o dieťa,“ uviedla Serena Williamsová, matka trojročnej dcérky Alexis Olympie, na oficiálnom webe US Open 2020.

Šesťnásobná miestna šampiónka sa poriadne narobila, kým v osemfinále zlomila odpor fyzicky disponovanej Grékyne Marii Sakkariovej, ktorú zdolala 6:3, 6:7 (6), 6:3. V treťom sete jej súperka viedla 2:0 a mala aj gembal na 3:1. Napokon jej odplatila prehru spred takmer dvoch týždňov z podujatia Western & Southern Open, ktoré sa hralo rovnako v New Yorku /7:5, 6:7 (1), 1:6/.

Serena Williamsová dvanástykrát za sebou nechýba vo štvrťfinále na US Open, celkovo sa v osmičke najlepších objaví sedemnástykrát. „Za žiadnych okolností sa nevzdávam. Oheň a vášeň sú stále vo mne, pre tento pocit trénujem 365 dní v roku,“ uviedla Serena Williamsová, ktorá už tri roky útočí na rekordný 24. grandslamový triumf. Vlani aj predvlani ju súperky v New Yorku zastavili až vo finále.

Aj ďalšia bývalá svetová jednotka civilným „povolaním matka“ si našla cestu do štvrťfinále až v troch setoch. Viktoria Azarenková bola v rokoch 2012 a 2013 na US Open až vo finále, ale po narodení synčeka len ťažko hľadala cestu späť na vrchol. Aktuálne si triumfom nad Češkou Karolínou Muchovou 5:7, 6:1, 6:4 vybojovala prvé štvrťfinále na grandslamovom turnaji od Australian Open 2016. Jej syn Leo sa narodil v decembri 2016.

„Bol to šialený zápas a mimoriadne kvalitný. Poriadne som sa nadrela na postup. Súperka perfektne cítila loptičku, preto som musela dať do úderov ešte viac agresivity ako zvyčajne. Verím, že ľudia pri televízoroch si to užili rovnako ako ja,“ vyhlásila Azarenková. Bieloruska ťahá sériu deviatich víťazných zápasov vrátane titulu na turnaji v New Yorku, ktorý predchádzal US Open. Po postupe do štvrťfinále v New Yorku po piatich rokoch sa vyjadrila aj k rodičovskej téme.

„Keď sa stanete mamou, zrazu máte zodpovednosť, ktorú ste predtým nepoznali. Spoznáte veci o sebe, o ktorých ste dovtedy ani len netušili. Dieťa vás veľa naučí a vy ho musíte veľa naučiť. Napokon deti sú ako špongie. Stačí povedať slovo a Leo ho po mne zopakuje,“ skonštatovala Azarenková.

Napokon do štvrťfinále postúpila v troch setoch aj Cvetana Pironkovová. Odpor Francúzky Alizé Cornetovej zlomila po setoch 6:4, 6:7 (5), 6:3. Trvalo jej to 2:49 h, vo štvrťfinále na US Open si zahrá vôbec po prvý raz. Pironkovová je matkou dva a polročného syna Alexandra a v New Yorku hrá vôbec prvý turnaj po takmer trojročnej materskej prestávke. „Je to absolútne šialené a neuveriteľné, čo sa mi podarilo. Bez podpory svojej rodiny by som to nedokázala,“ uviedla Pironkovová po postupe do štvrťfinále.

Dvojice vo štvrťfinále dvojhry žien na US Open 2020:

Jennifer Bradyová (USA-28) – Julia Putincevová (Kaz.-23)
Naomi Osaková (Jap.-4) – Shelby Rogersová (USA)
Cvetana Pironkovová (Bul.) – Serena Williamsová (USA-3)
Victoria Azarenková (Biel.) – Elise Mertensová (Belg.-16)

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu