Jednou vetou

Rekordná sezóna Libora Hudáčka, prekonal Barteka a vyrovnal Urama

Július Hudáček, archív

foto: TASR – Martin Palkovič

Kreatívnemu útočníkovi sa v Liberci darí. Slovenský hokejový útočník Libor Hudáček zažíva najlepšiu sezónu v seniorskej kariére.

Odchovanec Spišskej Novej Vsi si už dávnejšie vytvoril osobné maximum v počte strelených gólov aj získaných bodov, ale svoje štatistiky naďalej zveľaďuje. V nedeľňajšom zápase Liberca na ľade Pardubíc prispel k víťazstvu „bielych tigrov“ 4:1 dvoma presnými zásahmi, ktorými prekonal klubový aj extraligový rekord. Navyše, na dosah má ďalšie historické míľniky.

Hudáček nazbieral v doterajšom priebehu ročníka v 46 zápasoch dovedna 57 bodov za 29 gólov a 28 asistencií. Žiaden iný hráč predtým v drese Liberca nestrelil v základnej časti najvyššej súťaže viac gólov. Do nedele bol držiteľom rekordu s 28 zásahmi Martin Bartek. Bývalý slovenský reprezentant mal na konte aj ďalšie maximum. S 28 gólmi bol najlepším strelcom medzi cudzincami v základnej časti extraligy, ale o tento primát ho takisto pripravil Hudáček.

Dvadsaťdeväťročný ofenzívny univerzál zároveň vyrovnal rekord českej najvyššej súťaže v počte bodov cudzinca v jednom ročníku. V tomto prípade sa dotiahol takisto na krajana – Mareka Urama, ktorý ich nazbieral v drese Znojma v základnej časti sezóny 2000/2001 rovnako 57. „Počúvam to od všetkých. Po zápase s Pardubicami mi to hovoril aj tréner. Bol som si toho vedomý pred zápasom, takže som chcel spomenuté maximá pokoriť, aby som mal chladnú hlavu,“ povedal Hudáček pre klubový web Liberca.

Účastník šiestich seniorských MS a strieborný medailista z Helsínk 2012 má na dosah v závere základnej časti ešte dva klubové rekordy. Ak strelí viac ako 31 gólov, pokorí absolútne strelecké maximum libereckého tímu, ktoré vytvoril Mojmír Musil v sezóne 2001/2002 ešte počas účinkovania v druhej najvyššej českej súťaži. Hudáček môže prekonať aj bodový rekord Petra Nedvěda z ročníka 2011/2012, v ktorom získal 61 bodov.

Na vylepšovanie štatistík v základnej časti má slovenský útočník ešte päť zápasov. V tabuľke produktivity celej súťaže je na druhej priečke za suverénnym Čechom Milanom Gulašom z Plzne, ktorý kraľuje s bilanciou 34+40 v 47 dueloch. V aktuálnom poradí českej extraligy je Liberec na prvom mieste s 10-bodovým náskokom pred druhou Plzňou. Tretia Mladá Boleslav aj štvrtá Sparta Praha strácajú 11 bodov.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu