Jednou vetou

Roland Garros: Bez divákov, hráčov, či tlačenice. Uvidí sa v septembri

Roland Garros štadión, archívne

zdroj: atpworldtour

Francúzi aktuálne veria, že ich obľúbený turnaj sa začne 20. septembra, avšak otázne je, ako to bude s prítomnosťou fanúšikov.

Predposledná májová nedeľa mala odštartovať veľkú oslavu tenisu v Paríži. V areáli Roland Garros v šestnástom obvode v západnej časti mesta sa mal začať druhý grandslamový turnaj sezóny, ktorý sa hrdí prívlastkami najťažší či najprašnejší.

Viac než dvojtýždňové boje na antuke sa však v nedeľu 24. mája napriek modrej oblohe a slnečnému počasiu nerozbehli, pandémia koronavírusu ich predbežne odsunula na september.

Fanúšikovia: Tento rok je to iné

„Každý rok v tomto čase prežívame tenisovú horúčku. Aj teraz som sa tešil na kvalitný tenis a neopakovateľnú parížsku atmosféru. Tešil som sa na to, keď na chodníku môžem stretnúť tenisové hviezdy a aspoň chvíľu sa cítiť ako privilegovaný,“ uviedol 34-ročný fanúšik tenisu Hector Snowman, ktorý si vlani nenechal naživo ujsť parížsky grandslamový turnaj. „Tento rok je to iné. Celé Francúzsko bude o čosi dlhšie čakať na to, ako sa bude dariť jeho hráčom, či Rafael Nadal získa aj trinásty titul alebo či Roger Federer ešte má šancu na dobrý výsledok,“ dodal Snowman.

Žiadne tlačenice a nič podobné

Pohľad na širšie okolie svetoznámeho areálu neďaleko Buloňského lesíka je totálne rozdielny oproti rovnakému obdobiu spred roka. Žiadni strážcovia poriadku v uniformách, žiadni dobrovoľníci v typických panamských klobúkoch či kontrolóri lístkov, ktorí podávajú pomocnú ruku nezorientovaným v areáli.

Žiadne zástupy ľudí vinúce sa od stanice metra Porte d’Auteuil, kde sa za normálnych okolností čaká na východ aj 15 – 20 minút. Teraz v nedeľu to bolo iba šesť minút. Len občas sa priblíži k plotu areálu pár ľudí, aby si odfotografovali novú zaťahovaciu strechu nad ústredným dvorcom.

Takto prebiehala rekonštrukcia štadióna:

 

Nová strecha nad kurtom ohúri až po pandémii

Organizátori Roland Garros sa už vo februári pochválili dokončením zaťahovacej strechy nad 15-tisícovým kurtom Philippa-Chatriera, ale teraz ju ešte istý čas nebudú potrebovať. Ani nemôžu, lebo na apríl plánované testovanie sa neuskutočnilo vzhľadom na celkové zastavenie života vo Francúzsku.

Strecha nad ústredným dvorcom na Roland Garros sa skladá z jedenástich obrovských častí, každá z nich meria 110 m a váži 330 ton. Pôsobí grandiózne, ale aktuálne zbytočne.

„Začiatkom februára Francúzska tenisová federácia hrdo prezentovala video, v ktorom oznámila, že strecha je pripravená. O niekoľko týždňov neskôr sa už ľudia ukrývali vo svojich domovoch pred vírusom, ktorých ich všetkých uväznil na dlhé týždne. Všetky športové podujatia vo Francúzsku boli pozastavené alebo zrušené,“ píše agentúra AP.

Spoliehajú sa na september

Francúzi aktuálne veria, že ich obľúbený turnaj sa začne 20. septembra, avšak otázne je, ako to bude s prítomnosťou fanúšikov. Je možné, že vzhľadom na bezpečnostné predpisy ani na jeden zo sedemnástich dvorcov nebudú mať povolení vstup fanúšikovia. Ide najmä o to, že v prípade povolenia diváckej účasti by sa úzke bludisko areálu Rolanda Garrosa rýchlo zaplnilo ľuďmi, ktorí by pri najlepšej vôli nemohli dodržiavať potrebné vzdialenosti a sociálne odstupy. „Tento rok chceli na Roland Garros prekonať rekordný zápis z vlaňajška, keď podujatie navštívilo 520-tisíc ľudí,“ končí svoje zamyslenie AP.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu