Jednou vetou

Rosickému povedala hlava dosť a ukončil kariéru

Tomáš Rosický bol v Arsenale Londýn miláčikom tribún, pôsobil tu 10 rokov

Foto: TASR/AP

Český futbalista Tomáš Rosický sa vo veku 37 rokov rozhodol ukončiť hráčsku kariéru. Kreatívny stredopoliar naposledy pôsobil v pražskej Sparte, v drese ktorej v roku 1998 vstúpil do veľkého futbalu. V zahraničí hrával v Borussii Dortmund a Arsenale Londýn.

„Prvýkrát sa mi stalo, že hlava už jednoducho povedala dosť,“ vyhlásil Rosický na stredajšej tlačovej konferencii. So slzami v očiach vzápätí oznámil, že sa rozhodol zavesiť kopačky na klinec.

„Už po skončení jesennej časti som bol ‚nalomený‘, ale stále som chcel hrať ďalej. Veď viete, ako futbal milujem… Lenže keď som sa teraz začal chystať na ďalšiu sezónu, tak sa mi zrazu nechcelo. Išiel som si zabehať a bol som hotový. A pri predstave, že ma čaká sedemtýždňová zimná príprava, som si povedal, že to už nechcem absolvovať,“ dodal pre idnes.cz Rosický, ktorého spolu s Pavlom Nedvědom označujú futbaloví odborníci i fanúšikovia za najlepších českých futbalistov v poli za uplynulé dvadsaťročie.

Nevydarená jeseň v Sparte

K predčasnému koncu Rosického kariéry prispeli nielen zdravotné problémy, ktoré ho už dlhú dobu sprevádzali, ale aj nevydarená jeseň Sparty. „V uplynulých mesiacoch mi veľmi dlho trvalo, kým som sa nachystal na zápas. V nejakom úspornom režime by som mohol fungovať ďalej a na ihrisku by som si to futbalovo uhral, lenže to by som tam nebol z presvedčenia a tak som to nechcel.“

Rosického vytiahol do A-tímu Sparty vtedajší kormidelník Zdeněk Ščasný. V januári 2001 prestúpil za pol miliardy českých korún do Dortmundu, čo je doteraz rekord českej ligy. V bundeslige získal titul a zahral si vo finále Pohára UEFA. Po MS 2006 prestúpil do Arsenalu Londýn, kde strávil desať rokov a stal sa miláčikom tribún. Na Britských ostrovoch sa však v januári 2008 začali jeho zdravotné patálie, keď pre zranenie zadného stehenného svalu chýbal na trávnikoch rok a pol.

Dirigent Malý Mozart

„Malý Mozart“, ako Rosického pre jeho dirigentské schopnosti prezývali, od tej doby viac maródoval ako hral. V auguste 2016 sa vrátil do Sparty, na jeho obnovenú premiéru v „rudom“ drese bolo zvedavých vyše 14.000 divákov v súboji s Mladou Boleslavou. Odohral 19 minút, ďalšie vinou zranení v minulej sezóne nepridal.

Počas uplynulej jesennej časti zasiahol do dvanástich stretnutí vrátane predkola Európskej ligy UEFA proti Crvenej Zvezde Belehrad. Štyrikrát nastúpil v základe Sparty, Karvinej strelil gól. V drese českej reprezentácie odohral 105 zápasov a strelil 23 gólov.

Môže vás zaujímať

FUTAL: Zenga bol trénerom Cagliari len pár mesiacov, nahradil ho Di Francesco