Rusi nebudú bojkotovať ZOH, Ruský olympijský výbor schválil ich účasť v Pjongčangu

Olympijské kruhy pred budovou Ruského olympijského výboru v Moskve.

Foto: TASR/AP

Rusi nebudú bojkotovať zimné olympijské hry v Pjongčangu. Ruský olympijský výbor (OKR) v utorok schválil účasť svojich športovcov na ZOH 2018 pod neutrálnou vlajkou.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pred týždňom rozhodol v súvislosti s rozsiahlym dopingom v Rusku, že tamojší športovci môžu štartovať v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou.

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, sa predstavia v individuálnych či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou.

Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Po verdikte MOV zazneli hlasy aj o možnom úplnom bojkote Hier zo strany Ruska. Ruský olympijský výbor však takéto úvahy zamietol. V utorok jednohlasne schválil, že nebude brániť účasti športovcov v Kórejskej republike.

„Ruský olympijský výbor vyzval k rešpektovaniu individuálnej voľby každého športovca a podpore všetkých športovcov, ktorí pôjdu na Hry, aj tých, ktorí štart odmietnu, a aj tých, ktorí nebudú na zimné olympijské hry pozvaní,“ uviedol OKR v stanovisku, ktoré zverejnila agentúra TASS na svojej webstránke.

Môže vás zaujímať

Slováci podľahli aj Nórom na Švajčiarskom pohári