Rusi preskočili aj ôsmu prekážku, kľúčom disciplína a Vasilevskij

Radosť hráčov Ruska po strelení druhého gólu v zápase štvrťfinále Rusko - USA na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Bratislave 23. mája 2019.

foto: TASR - Pavel Neubauer

Ruskí hokejisti uspeli aj vo svojom ôsmom zápase na MS a stále môžu snívať o zisku vytúženého zlata, ktoré naposledy dobyli v Minsku 2014. Američania sa vo štvrťfinále ukázali byť zatiaľ ich najťažší súper na šampionáte a srdnato bojovali až do samého konca zápasu. Hráči zbornej si po vydretom víťazstve 4:3 mohli zhlboka vydýchnuť.

„Američania ukázali typický severoamerický hokej, s množstvom silových prvkov, agresívnou hrou. To sme od nich čakali a tým sa aj prezentovali. Záver poznačila nervozita, netrafili sme prázdnu bránku, no našťastie sme si víťazstvo ustrážili,“ konštatoval útočník Michail Grigorenko.

Američania dôstojným súperom Rusov, tí pokračujú v spanilej jazde

Ten strelil v 48. minúte štvrtý gól Ruska, ktorý sa ukázal byť napokon víťazný. „(Jevgenij) Malkin ma zbadal voľného a poslal mi puk, podarilo sa mi to presne trafiť. Američania za stavu 0:2 vedeli, že potrebujú skórovať, vrhli všetky sily do útoku, začali hrať dobrodružnejšie a postarali sa o drámu.“

V ruskom drese sa darilo najmä Nikitovi Gusevovi, ktorý jeden gól dal a ďalšie dva vypracoval pre spoluhráčov. S bilanciou 1+2 ho napodobnil obranca Michail Sergačov. „Bol to náročný zápas, veľmi nervózny, najmä v úvode. Američania sa vypli k výbornému výkonu, napádali nás v štvorici či pätici, všetko smerovali na bránku, dokázali s nami držať krok. V závere ukázali kus guráže, takže zápas bol zaujímavý. My sme na konci trochu spanikárili, nechali sme ich dostať sa do psychickej výhody, no Vasja (Andrej Vasilevskij) nás v bránke podržal. Pre nás to bol užitočný zápas,“ komentoval duel Sergačov.

Švajčiari stotiny od postupu! Skazu dokonal v predĺžení Stone

Zborná v základnej skupine jasne pretlačila Čechov, Švajčiarov aj Švédov a zo siedmich stretnutí vyťažila plný počet bodov. Až vo štvrťfinále ju Američania výraznejšie preverili. Hralo sa tvrdo, ale čisto, oba tímy mali zhodne iba jedného vylúčeného hráča. „Kľúčom k výhre boli výkon Vasilevského a disciplinovaná hra. Nemôžeme povedať, že sme splnili náš plán, iba sme sa posunuli bližšie k nášmu cieľu – zlatu,“ dodal Grigorenko.

Pre Američanov sa šampionát skončil pred bránami semifinále. Na Slovensku nedokázali nadviazať na vlaňajší bronz z Kodane. „Zápas sme mohli vyhrať, ak by sme vydali zo seba to najlepšie, to sa však nestalo,“ vyjadril sa kapitán USA Patrick Kane a dodal: „V závere pri power play sme sa snažili posielať všetky puky na bránku, vyťažili sme z toho však len jeden gól. Čo už, ideme domov…“

Môže vás zaujímať

Watford bude do konca sezóny viesť Pearson