Jednou vetou

Šach: Karpov spomínal na prvú návštevu Slovenska, na mape je ďalšia jeho škola

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Niekoľkonásobný majster sveta a jeden z najlepších šachistov histórie Anatolij Karpov znova zavítal na Slovensko 25 rokov po svojej prvej návšteve. Prijal pozvanie do Bratislavy na 2. vianočný turnaj predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Karpov bol prvýkrát na Slovensku v roku 1993, najnovšia návšteva je jeho tretia za uplynulých päť rokov. V stredu sa konalo aj slávnostné odovzdanie certifikátu čestného názvu škole na Černyševského ulici 8 v bratislavskej Petržalke – Základná škola Anatolija Karpova.

Kings si uctili Ľubomíra Višňovského ako legendu

„Vlani som tiež navštívil túto školu, je tam veľmi dobre organizovaná šachová výučba. Sú tam veľmi dobrí učitelia, poznám ich desaťročia. Stretával som sa s nimi na medzinárodných súťažiach, tiež sme si zaspomínali na moju prvú návštevu Bratislavy. Práve učitelia z tejto školy organizovali v roku 1993 juniorský svetový šampionát, kde som bol čestný hosť,“ povedal 67-ročný Rus.

Jeho meno nesú školy v 40 krajinách: „Sú v Česku, Nemecku, Bielorusku, Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku či Španielsku… Je veľmi milé, keď sa na mape sveta objaví nový bod, nová oblasť, kde vznikla škola s mojím menom.“

Karpov bol v rokoch 1975 až 1985 majster sveta a v rokoch 1993 až 1999 majster sveta v šachu podľa Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE). Dvakrát obhájil titul proti Viktorovi Korčnému. V roku 1985 v súboji proti Garrimu Kasparovovi sa predseda FIDE rozhodol zrušiť zápas pre neúmernú dĺžku.

Zapríčinilo to údajné vyčerpanie oboch hráčov, keďže duel dosiahol rekordných 48 partií a trval päť mesiacov. Titul stratil v opakovanom zápase s Kasparovom. Prvý súboj dodnes považuje za nezákonne zastavený a označil ho za najväčšie sklamanie svoje bohatej kariéry, v ktorej ináč môže spomínať iba na úspechy.

Takisto so súpermi s výnimkou Kasparova a Korčného vychádzal dobre, v súčasnosti si rekreačne meria sily so Sergejom Karjakinom.

Kanoistika: Slafkovského a Baláža vyhlásili za najlepších kanoistov za rok 2018

Ten sa pred dvoma rokmi neúspešne uchádzal o titul svetového šampióna proti Magnusovi Carlsenovi: „Skutočne mám veľmi dobré vzťahy so všetkými známymi šachistami, v živote som mal problémy len s Kasparovom a Korčným. Aj dnes organizujeme nesúťažné zápasy. Súkromne hrávam so Sergejom Karjakinom, pred štyrmi rokmi sme bojovali, ale teraz je lepší než ja a víťazí.“

Podľa Karpova sa šach v porovnaní s jeho érou zmenil podstatne najmä príchodom počítačových programov, resp. hier. „V minulosti sa mi páčil viac ako dnešný, bolo miesto pre viac fantázie a intuície,“ povedal ruský veľmajster.

Napriek tomu sledoval uplynulý duel o titul majstra sveta, v ktorom Carlsen zdolal amerického vyzývateľa Fabiana Caruanu až v tajbrejkoch v rapide po remíze v tucte klasických partií: „Nemyslím si, že to bolo najlepšie stretnutie o titul majstra sveta. Obaja hrali o stupeň horšie, ako by mohli hrať a ako hrali v minulosti. Je to nepriaznivý, nepríjemný signál. Rezultát je spravodlivý, Carlsen je naozaj silnejší šachista než jeho súper. Myslím si, že to nastoľuje otázky. Nie je problém v hráčoch, ale v systéme zápasov. Som proti, aby sa miešal klasický šach, rapid a blitz. Každý druh šachu má právo existovať osobitne a v každom by mali byť samostatné majstrovstvá. Miešať klasickú hru s rýchlou nie je správne. Dvanásť partií je málo, nemyslím si, že by sme sa mali vrátiť k 24, ale šestnásť až osemnásť partií by bolo vhodnejších.“

Vzpieranie: Girardová pre doping súperiek dodatočne s dvomi kovmi z OH

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu