Sagan a UCI sa zhodli na tom, že zrážka s Cavendishom bola neúmyselná

Na archívnej snímke zo 4. júla 2017 vľavo Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe v záverečnom špurte po kolízii s Britom Markom Cavendishom (v pozadí na zemi) vo 4. etape cyklistických pretekov Tour de France

Foto: TASR/AP

Peter Sagan a Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa zhodli, že jeho zrážka s Markom Cavendishom na tohtoročnej Tour de France bola nešťastná a neúmyselná udalosť. Uviedol to Športový arbitrážny súd (UCI), ktorý sa mal v utorok zaoberať odvolaním trojnásobného majstra sveta proti vylúčeniu z Tour.

Pojednávanie sa nakoniec nekonalo, keďže nové dôkazy vrátane videozáznamov podporili verziu slovenského reprezentanta, že pád súpera nezavinil, informuje agentúra dpa. Incident sa odohral v hromadnom finiši 4. etapy z Mondorf-les-Bains do Vittelu.

Kolízia bola nešťastná

Jury pár hodín po tom Sagana diskvalifikovala. Sagan a jeho tím Bora-Hansgrohe sa dva dni po verdikte odvolali na CAS s tým, že Slovák ani nedostal možnosť sa k incidentu vyjadriť. Súd v Lausanne vtedy odvolanie zamietol a Sagan sa už do pretekov nevrátil.

Druhýkrát sa mal CAS zaoberať sťažnosťou v utorok 5. decembra. „Obe strany sa dohodli, že kolízia bola nešťastná a neúmyselná udalosť a že komisári UCI urobili svoje rozhodnutie na základe svojho najlepšieho úsudku za daných okolností,“ uvádza sa v stanovisku UCI.

Minulosť je zabudnutá, treba zlepšovať budúcnosť

Nový prezident UCI David Lappartient sa po tejto udalosti zaviazal, že na veľkých pretekoch pribudnú ďalší komisári, ktorí budú pomáhať pri podobných sporných verdiktoch pretekárskej jury. „Minulosť je už zabudnutá. Teraz sa to týka zlepšovania nášho športu do budúcnosti,“ povedal Sagan.

„Privítal som fakt, že to, čo sa mi stalo vo Vittel, ukázalo, že práca komisárov UCI je náročná a že UCI uznala potrebu zjednodušiť ich robotu v čo najefektívnejšej miere. Som rád, že môj prípad povedie k pozitívnemu vývoju,“ citovala ho agentúra dpa.

Sagan po vylúčení prišiel o šancu na vyrovnanie historického rekordu v počte zelených dresov. Na svojej šiestej Tour mohol získať rekordný šiesty dres pre víťaza bodovacej súťaže, čím by sa vyrovnal legendárnemu Nemcovi Erikovi Zabelovi, ktorému sa to podarilo v rokoch 1996-2001.

Môže vás zaujímať

Šport má začať vysielať od leta, ambíciou RTVS je i oživiť športovú publicistiku