Jednou vetou

Sagan 5. na Paríž-Roubaix: V závere som už nemal nohy

Peter Sagan

foto: TASR

Slovenský cyklista Peter Sagan neobhájil triumf na treťom monumente sezóny, 117. ročníku Paríž - Roubaix. V nedeľňajších pretekoch obsadil 5. miesto. Víťazom sa stal Belgičan Philippe Gilbert z tímu Quick Step. Na druhom mieste sa umiestnil Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), tretí bol ďalší jazdec z Quick-Stepu Yves Lampaert.

aktualizované: 19:50 o hlas Sagana

„Je to pre mňa veľmi zvláštny moment. Keď som sa rozhodol zúčastniť sa na klasikách, hovorili mi, že to nie je pre mňa. Špecializoval som sa na kopce, ale teraz som oveľa komplexnejší jazdec,“ citovala Gilberta agentúra AFP.

Cyklisti mali v nedeľu pred sebou 257 km dlhú trať, na ktorej síce neboli výraznejšie stúpania, no až dvadsaťdeväť pasáží na dlažobných kockách, pavé, s celkovou dĺžkou 54,5 km.

Slovan Bratislava získal deviaty tituly v ére samostatnosti

V úvode pretekov sa držal pelotón pohromade a nikto si nevypracoval výraznejší náskok. Po približne 44 kilometroch však spadli prví jazdci a rozdelili balík na dve časti. Postupne sa na čele vytvorili dve skupinky, za ktorými zaostával pelotón o štyridsať sekúnd. Preteky sprevádzalo viacero pádov, do jedného hromadného 122 km pred cieľom sa zaplietol aj Peter Sagan, ale vyviazol bez vážnejšej ujmy. Pred prvým päťhivezdičkovým úsekom v Arenberskom lese sa situácia upokojila, vedúcu skupinu tvorilo až sedemdesiat pretekárov.

V náročnej pasáži sa nevyhol problémom ani Sagan, ktorého vytlačili mimo cesty, no aj tentokrát situáciu ustál a pokračoval bez ťažkostí. Horšie dopadol jeho brat Juraj, ktorý v Arenberbergu odstúpil. Veľkú smolu mal Tiesj Benoot (Lotto-Soudal), ktorý sa dostal do kolízie so sprievodným vozidlom a museli ho odviesť do nemocnice.

K tímu SR sa pripojí aj Pánik, proti Rakúsku aj so Studeničom

V ďalšom priebehu Peter Sagan pridal v aktivite a prepracoval sa na čelné pozície. V posledných 50 kilometrov zaostával za lídrami 15 sekúnd. Postupne však manko zmazal a zaradil sa do vedúcej šesťčlennej skupiny. V závere mu však dochádzali sily, Gilbert s Pollitom sa dostali do úniku, na ktorý Sagan nedokázal zareagovať. Obaja lídri spolupracovali a zvyšovali náskok.

Niekoľko kilometrov pred velodrómom tak bolo jasné, že víťaz vzíde z nemecko-belgickej dvojice. Na velodróm prišli spoločne, skúsený Belgičan rozhodol v záverečnej zákrute. Sagan sa v závere už ani nepokúsil zabojovať o štvrté miesto a obsadil konečnú piatu priečku.

„Boli to veľmi náročné preteky a protivietor ich robil ešte ťažšími. Tím opäť spravil skvelú prácu. Mali sme síce nejaké pády, ale všetci zo seba vydali obrovské úsilie. Sledovali sme všetky útoky až do Carrefour de l’Arbre, ale na posledných 15 km som už nemal nohy, aby som reagoval na útoky a pokúsil sa zabojovať o miesto na pódiu,“ uviedol Sagan na svojom oficiálnom facebooku.

Paríž – Roubaix (257 km):

1. Philippe Gilbert (Belg./Deceuninck-Quick-Step) 5:58:02 h,
2. Nils Politt (Nem./Kaťuša-Alpecin) – rovnaký čas ako víťaz,
3. Yves Lampaert (Belg./Deceuninck-Quick-Step) +13 s,

4. Sep Vanmarcke (Belg./Education First Pro Team) +39, 5. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +42, 6. Florian Senechal (Fr./Deceuninck-Quick-Step), 7. Mike Teunissen (Hol./Team Junmbo-Visma), 8. Zdeněk Štybar (ČR/Deceuninck-Quick-Step), 9. Evaldas Šiškevičius (Lit./Delko Marseille Provence), 10. Stefan Küng (Švaj./Groupama-FDJ) všetci +47, … Juraj SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) – nedokončil

Víťazi Paríž – Roubaix v rokoch 2008 – 2019:

2008 Tom Boonen (Belg./Quick-Step)
2009 Boonen
2010 Fabian Cancellara (Švaj./Saxo Bank)
2011 Johan Vansummeren (Belg./Garmin-Cervelo)
2012 Boonen
2013 Cancellara
2014 Niki Terpstra (Hol./Omega Pharma-Quick Step)
2015 John Degenkolb (Nem./Giant-Alpecin)
2016 Mathew Hayman (Aus./Orica-GreeneEDGE)
2017 Greg van Avermaet (Belg./BMC Racing)
2018 PETER SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe)
2019 Philippe Gilbert (Belg./Deceuninck-Quick-Step)

Peter Sagan na Paríž – Roubaix:

2010 nedokončil (Liquigas-Doimo)
2011 86. miesto (Liquigas-Cannondale)
2014 6. miesto (Cannondale)
2015 23. miesto (Tinkoff-Saxo)
2016 11. miesto (Tinkoff)
2017 38. miesto (Bora)
2018 1. miesto
2019 5. miesto

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu