Jednou vetou

Sagan pred Paríž-Roubaix: Urobím, čo bude v mojich silách

Peter Sagan

foto: TASR/AP

Slovenský cyklista Peter Sagan sa pokúsi na klasike Paríž - Roubaix zlepšiť svoje doterajšie najlepšie umiestnenie z roku 2014, keď skončil šiesty. V nedeľu bude chcieť nadviazať na úspech spred dvoch týždňov, keď zvíťazil na podujatí Gent - Wevelgem.

Na 116. ročníku „Pekla severu“ z Compiegne do Roubaix (257 kilometrov) čaká na jazdcov 29 úsekov s nevyspytateľnými dlažobnými kockami. Vlani sa z víťazstva tešil Saganov belgický rival Greg Van Avermaet (BMC), slovenský líder tímu Bora – hansgrohe obsadil vinou dvoch defektov až 38. miesto.

Medzi pretekmi Gent – Wevelgem a Paríž – Roubaix sa konala klasika Okolo Flámska, Sagan na nej skončil na šiestej pozícii, triumfoval Holanďan Niki Terpstra (Quick-Step Floors). „Boli to veľmi ťažké a rýchle preteky. Tímy Quick-Step, Sky a BMC nastavili vysoké tempo. Som so sebou spokojný a takisto aj s mojimi tímovými kolegami. V závere som sa chcel dostať úplne dopredu, ale sám som to nedokázal. Napriek všetkému som dobre naladený a teším sa Paríž – Roubaix,“ povedal 28-ročný Sagan na svojej stránke.

V rozhovoroch po súťaži spomenul aj neochotu ďalších cyklistov spolupracovať s ním: „Quick-Step disponuje skvelým tímom, majú mnoho výborných jazdcov na vysokej úrovni, preto môžu hrať s toľkými kartami. Z ich pohľadu absolvovali úžasné preteky. Obávam sa však, že ostatné tímy nepochopili situáciu a nespolupracovali. Nie som to iba ja, koho potrebujú zdolať. Prečo nie sme schopní spojiť sa proti Quick-Stepu. Pokiaľ to takto pôjde ďalej, bude Quick-Step víťaziť na všetkých klasikách. V pelotóne je nás proti nim asi 200.“ Belgičan Tom Boonen, ktorý ukončil profesionálnu kariéru minulý rok a na Paríž – Roubaix uspel štyrikrát, nesúhlasil so Saganovou kritikou na adresu ostatných jazdcov v pelotóne.

„Nedostatok spolupráce? Zakaždým visí na niekoho kolese. Nemyslím si, že Sagan by mal rozprávať o nedostatku spolupráce, on sa vždy začne ťahať a snaží sa profitovať z práce iných tímov. Nie je na tom nič zlé, ale potom by sa nemal sťažovať,“ citoval Boonena portál cyclingnews.com.

Quick-Step vyšle rovnakú zostavu aj do Francúzska a silu chce pretaviť na ďalšie prestížne prvenstvo. Okrem Terpstru budú jeho farby hájiť Tim Declercq, Philippe Gilbert, Iljo Keisse, Yves Lampaert, Florian Senechal a Zdeněk Štybar. P. Saganovi budú v drese Bora – hansgrohe pomáhať brat Juraj, Marcus Burghardt, Andreas Schillinger, Maciej Bodnar, Daniel Oss a Rüdiger Selig. „Veľa bude záležať na podmienkach na trati, na vetre či tímovej spolupráci. V hre je veľa cyklistov a myslím si, že to nebude len o nás a o tíme Quick-Step. Cítim sa dobre a urobím všetko, čo bude v mojich silách,“ povedal trojnásobný majster sveta podľa portálu velonews.com.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu