Sagan v 5. etape suverénny: Tím pre mňa obetoval všetko

foto: TASR

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe triumfoval v stredajšej 5. etape pretekov Okolo Švajčiarska. Tá viedla z Bexu do Cevia a merala 222 km. Sagan sa suverénnym spôsobom presadil v záverečnom špurte, keď na jeho nástup súperi nemali šancu. Žltý dres pre lídra celkového poradia si udržal Talian Damiano Caruso z BMC, ktorý má náskok 16 sekúnd pred Holanďanom Steven Kruijswijkom (Lotto NL-Jumbo).

Za Saganom skončil druhý Švajčiar Michael Albasini z tímu Orica, tretiu priečku obsadil Talian Matteo Trentin z tímu Quick-Step Floors. P. Sagan sa tiež dostal do čela bodovacej súťaže. Jeho krajania a oddieloví spolujazdci skončili na zadných pozíciách, Michael Kolář finišoval 85., Juraj Sagan 152. V celkovom poradí je Peter Sagan 55., Kolář 109. a Juraj Sagan 155.

Pre 27-ročného úradujúceho majstra sveta je to už 14. etapové víťazstvo Okolo Švajčiarska. V počte etapových triumfov na Okolo Švajčiarska je rekordérom. Už siedmy rok za sebou tak na tomto podujatí získal minimálne jedno etapové víťazstvo (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017).

„Som šťastný za toto víťazstvo, lebo môj tím dnes pre mňa obetoval všetko. Bolo to ako all in. Prvá etapa bola taká chaotická, v tretej etape som výhru tesne minul. Dnes som sa cítil veľmi dobre. Som za etapu veľmi rád,“ povedal bezprostredne po triumfe v cieli Sagan.

V stredu bola na programe najdlhšia etapa v itinerári, v jej polovici sa pelotón musel vyrovnať s kopcom Simplon Pass. Po ňom nasledovalo klesanie a posledných dvadsaťdva kilometrov sa išlo po rovine. Tieňom etapy bol ťažký pád minuloročného celkového víťaza Miguela Angela Lopeza, ktorý bol pred stredou na ôsmom mieste v celkovom poradí. Kolumbijčana previezli do nemocnice na vyšetrenia.

Aj v piatej etape sa zrodil únik, ktorý mal dlhé trvanie. Do predu sa predrala šestica Arman Kamyšev, Ben King, Jelle Wallays, Sam Bewley, Lars Petter Nordhaug, Jesper Asselman. Šesť kilometrov pred páskou sa ale ich „dobrodružstvo“ skončilo a pelotón sa začal pripravovať na hromadný dojazd. V ňom nemal na Slováka nikto nárok a Sagan si po prejazde páskou mohol uvoľnene dovoliť oslavné gestá.

Vo štvrtok a v piatok sú na programe horské etapy, vo štvrtok sa pôjde trať z Locarna do La Punt-Chamues-ch dlhá 166,70 km.

Môže vás zaujímať

Kapitán Hamšík po Rijeke: Za chyby sa pyká, Mak cítil krivdu