Jednou vetou

Sahajda na MMM s osobákom, Urbana „zlomil“ vietor

Tibor Sahajda

foto: TASR

Súboj o najlepšieho slovenského vytrvalca na 96. ročníku Medzinárodného maratónu mieru bol podľa očakávaní v rukách dvojice Tibor Sahajda - Jozef Urban. Prvý menovaný si napriek nie ideálnemu počasiu vytvoril osobný rekord a pred Urbanom triumfoval o takmer 15 minút. Podľa riaditeľa pretekov Branislava Koniara potvrdil košický maratón svoj vysoký štandard a okrem športových výsledkov vyzdvihol aj priazeň divákov, ktorí prišli k trati aj za nezvyčajne chladného počasia.

Meteorologické predpovede už niekoľko dní avizovali na prvú októbrovú nedeľu sychravé počasie s vetrom i dažďom. To nebola pre bežcov priaznivá správa, napokon sa však naplnila iba čiastočne. Vietor ubral sily mnohým, no dážď sa k nemu nepridal.

„Je to šport. Šport na ulici je závislý od rôznych vplyvov, no nielen od počasia. Nesmúťme, pretože dlhé roky nám počasie prialo. Treba povedať, že nám prialo aj tento rok, pretože dnes mohlo do vetra aj pršať. To by sme boli dosť rozladení. Takže napokon to dopadlo celkom dobre, nebuďme neskromní,“ uviedol Koniar.

Coe po Salazarovej kauze vyzval atlétov: Treba uvažovať komu veriť

Viacerí z elitných bežcov priznali, že vietor sa negatívne podpísal pod ich výkony. Patril k nim aj Jozef Urban, ktorý avizoval výbornú pripravenosť, no výsledný čas 2:30:21 h bol pre neho najhorší na košickom maratóne. „Energie som mal dostatok, no dnes ma položil vietor. Možno to niektorým vyhovovalo, mne veľmi nie. Košice sú výnimočné skvelou atmosférou, prvú októbrovú nedeľu to vždy žije. Potvrdilo sa to aj dnes a to aj napriek počasiu. V roku 2015 som mal v Košiciach čas približne 2:26:15 h, dnes je to teda môj najhorší výsledok na MMM. Ale do denníka si zapíšem, že je to zásluhou poveternostných podmienok. Teplota by bola v poriadku a je dobré, že nepršalo, no vietor bol veľký súper. Som druhý, s tým som spokojný a výsledný čas neriešim. Dnes to skrátka nešlo,“ skonštatoval Urban.

Rozdielne pocity mal Tibor Sahajda, ktorý potvrdil, že domáci maratón mu sedí. Dva najlepšie časy kariéry dosiahol práve na MMM, v nedeľu k nim pridal ešte tretí. Časom 2:15:15 h si vytvoril osobný rekord, získal titul majstra Slovenska a v celkovom poradí obsadil 7. priečku.

Zapálenie maratónskeho ohňa MMM v Košiciach ovplyvní premávku MHD

„Som šťastný, spravil som si osobný rekord. Som veľmi spokojní aj so spoluprácou s vodičmi, Peter Ďurec odviedol výbornú prácu. Do maratónu som šiel s cieľom vytvoriť si osobný rekord a to sa aj podarilo. V závere som si už veril, no celkovo cítim, že už mám toho dosť. Do konca roka si musím dať prestávku,“ poznamenal.

Okrem Sahajdu zaujala aj víťazka ženskej časti Kumeschi Sichala Deressová z Etiópie, ktorá vytvorila ženský rekord MMM. „Preteky žien a slovenský šampionát dnes čiastočne zatienili súťaž mužov. Vždy sa však má ukázať ten, čo je v najlepšej forme. Dnes to boli Kumeschi Deressová a Tibor Sahajda. Po športovej stránke sme spokojní, rovnako tak aj so záujmom divákov, ktorí neostali pri televízii, ale prišli si maratón pozrieť priamo k trati,“ uviedol riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Môže vás zaujímať

HOKEJ: O Cehlárika má vážny záujem švajčiarske Lugano