Jednou vetou

Šatan o posilách z NHL povie neskôr, Petrovického ponuka potešila

Miroslav Šatan, archívne

foto: TASR

Dvadsaťdva hokejistov privítal na utorňajšom zraze tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay. V zápasoch Euro Hockey Challenge proti Švédsku 5. a 6. apríla budú v "áčku" debutovať až ôsmi z nich. Z pôvodnej nominácie vypadli Michal Čajkovský a Libor Hudáček, obaja však do Švédska pocestujú. Doma ale zostane pôvodne nominovaný brankár Ján Laco, ktorý bude v Liptovskom Mikuláši trénovať.

Libora Hudáčka trápi rameno, s ktorým má problém už dlhší čas, namiesto tréningu preto strávil čas na vyšetrení v nemocnici. „Libor má problémy, hrať vo Švédsku s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Na jeho miesto sme povolali Andreasa Štraucha z Popradu. Hrať nebude ani Michal Čajkovský, ktorý má pred podpisom zmluvy a preto nás poprosil, či nemôže iba trénovať. Vyhoveli sme mu. Obaja však s nami pocestujú a budú aspoň trénovať,“ uviedol po utorňajšom tréningu generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan.

Šancu presvedčiť budú mať debutanti – brankár Dávid Hrenák, obrancovia Martin Bodák a Martin Fehérváry a aj útočník Filip Krivošík. Všetci štyria sa predstavili na januárových majstrovstvách sveta do 20 rokov v americkom Buffale. Okrem nich si po prvý raz oblečú reprezentačný dres A-tímu Mário Grman, Dávid Bondra, Eduard Šimun a Dávid Šoltés.

Hrenák si chce debut užiť a nazbierať skúsenosti

„Chceme dať týmto mladým hráčom šancu, aby sme mali možnosť vidieť, ako sú schopní hrať v národnom drese na najvyššej úrovni. Možno ešte nebudú pripravení hrať na majstrovstvách sveta, ale my máme možnosť vidieť ich a túto šancu sme využili. Budeme sledovať, ako sa správajú na ľade i mimo neho. Mohol by to pre nich byť ďalší krok v kariére,“ povedal Ramsay.

Generálny manažér Šatan zverejnili nomináciu na dvojzápas minulý týždeň v utorok, keď sa v Bratislave zišlo osem hráčov na prvom dvojdňovom tréningovom kempe. Tí absolvovali tri tréningové jednotky. Bol medzi nimi aj brankár Július Hudáček, ten však do Švédska necestuje. V úvodných dueloch EHCh sa nepredstaví ani pôvodne nominovaný Ján Laco, ktorý dostal od realizačného tímu voľno na tento zraz. Priestor dostane dvojica mladíkov Denis Godla – Dávid Hrenák. „Jano Laco má potrebu viac trénovať, preto sme mu dali priestor a povolali sme Denisa Godlu, ktorý mal dobrú sezónu vo Fínsku,“ povedal tréner brankárov Ján Lašák.

Nová tvár sa predstaví aj na lavičke. Asistentom trénera Ramsayho bude v dvojzápase proti „trom korunkám“ bývalý reprezentant a asistent trénera v bratislavskom Slovane Róbert Petrovický. „Hovorili sme spolu a prešli sme si aj videá toho, ako chceme, aby tím hral. Jedným z mojich cieľov pri národnom mužstve je pomáhať ostatným trénerom a dať im šancu na rozvoj. Teším sa preto na spoluprácu s Robom. Má veľa skúsenosti, poznáme sa, má dobrú angličtinu, takže môže prekladať hráčom, ktorí nerozumejú, aj mne,“ povedal Ramsay pre oficiálnu stránku Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). „Nad touto ponukou som nerozmýšľal ani sekundu. Okamžite som ju prijal,“ prezradil Petrovický, ktorý by mal s tímom absolvovať celú prípravu a bude na striedačke aj počas MS.

Miklíka pozvánka do reprezentácie potešila

O štarte na svetovom šampionáte uvažujú aj niektorí hráči v zámorskej NHL, Šatan však nechcel konkretizovať ktorí: „Hovoril som s nimi, ale na tieto otázky ešte teraz nechcem odpovedať. V NHL finišuje základné časť, po jej skončení vám dám viac informácií.“

Jeden z najskúsenejších v kádri je útočník Michel Miklík. Klubová sezóna mu veľmi nevyšla, keďže s HC Košice vypadol už vo štvrťfinále play off Tipsport ligy 1:4 na zápasy a tak si ju chce predĺžiť v národnom drese. „Play off nám nevyšlo, vypadli sme, taký je šport. Preto som rád, že som dostal pozvánku a ešte si chcem predĺžiť sezónu. Vždy, keď ma zavolajú, prídem. V každom zápase chceme víťaziť a urobíme pre to všetko. Dlhá príprava mi nevadí, absolvoval som to dva roky v Slovane, keď sme skončili už vo februári, nie je to pre mňa nič nové,“ povedal na zraze.

Na svoju premiéru v „Á-čku“ sa už veľmi teší brankár Dávid Hrenák. „Som veľmi rád, že som dostal takúto príležitosť. Chcem z toho načerpať skúsenosti a aby som si z tohto pobytu odniesol čo najviac. Vyzerá to tak, že si zápasy vo Švédsku podelíme, jeden budem chytať ja a jeden Denis. Snažím sa to brať ako normálny zápas, ale nervozita určite bude. Chcem si to hlavne užiť,“ povedal.

Nominácia SR na zápasy Euro Hockey Challenge proti Švédsku 5. a 6. apríla:

Brankári: Dávid Hrenák (St. Cloud State Univ./NCAA, USA), Denis Godla (KalPa Kuopio/Fín.)

Obrancovia: Martin Bodák (Kootenay Ice WHL, USA), Juraj Valach (Piráti Chomutov/ČR), Marek Ďaloga (HC Sparta Praha/ČR), Martin Fehérváry (IK Oskarshamn/Švéd.), Martin Gernát (Lausanne/Švaj.), Mário Grman (Piráti Chomutov/ČR), Karol Sloboda, Peter Trška (obaja HC Vitkovice/ČR)

Útočníci: Martin Bakoš (Liberec/ČR), Dávid Bondra, Patrik Svitana, Dávid Buc, Andreas Štrauch (všetci HK Poprad), Marek Hovorka, Ladislav Nagy, Dávid Šoltés, Michel Miklík (všetci HC Košice), Filip Krivošík (Leki/Fín.), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha/ČR), Eduard Šimun (HC Nové Zámky)

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu