Šatanova pôsobivá rozlúčka, „Tichý zabijak“ je v Sieni slávy SZĽH

Miroslav Šatan počas oficiálnej rozlúčky počas exhibičného rozlúčkového zápasu v Bratislave 18. decembra 2018

foto: TASR - Dano Veselský

Miroslav Šatan dal v utorok oficiálnu bodku za svojou úspešnou hokejovou kariérou. Charizmatický útočník sa rozlúčil s aktívnou činnosťou 18. deň v mesiaci o 18. hodine v zápase hranom trikrát 18 minút. Duel, v ktorom sa stretli výbery bielych a modrých, napokon vyhrali bieli 11:8.

Duel sledovali vypredané tribúny na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, diváci zaplatili za lístok symbolických 18 eur. Úvodné buly hodil legendárny český brankár Dominik Hašek, po 1. tretine sa Šatan dočkal veľkej pocty. Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) ho slávnostne zaradilo do Siene slávy.

Na akciu si rekordér v počte strelených gólov v drese Slovenska (81) pozval desiatky spoluhráčov, prevažne hráčov z tzv. zlatej generácie. Nechýbal ani trojnásobný víťaz NHL Marián Hossa, do hry však zasiahnuť nemohol. Kvôli zdravotným problémom už druhú sezónu nehrá a zo zámoria nedostal povolenie. Za Šatanov modrý tím nastúpil v bránke Ján Lašák, v obrane sa predstavili Ľubomír Višňovský, Ľubomír Sekeráš, či Radoslav Hecl. V útoku nechýbali Michal Handzuš, Richard Kapuš, ale ani aktuálne najproduktívnejší hráč Tipsport Ligy Ladislav Nagy. V modrom tíme bavili divákov Rastislav Staňa, Richard Lintner, Peter Bondra, či Jozef Stümpel. Hostiteľ akcie hral za oba tímy.

Klopp vyzdvihol Mourinhovu trénerskú kariéru: Nikto mu nevezme úspechy

Populárny „Šarky“ si počas celej exhibície i v závere duelu užil niekoľko skandovaných potleskov. Kanonier, ktorému v zámorí prischla prezývka „Tichý zabijak“, je jediný hráč, ktorý bol súčasťou reprezentácie Slovenska pri všetkých medailách z MS. Bol kapitán pri striebre 2000 v Petrohrade, zlate 2002 v Göteborgu, bronze 2003 v Helsinkách a medzi lídrov patril aj pri striebre 2012 opäť v Helsinkách. V zámorskej NHL zdvihol v roku 2009 nad hlavu Stanleyho pohár v drese Pittsburghu Penguins. Na konte tak má tituly z MS, NHL, i slovenskej extraligy, rovnakou bilanciou sa spolu so Šatanom môže pochváliť iba Michal Handzuš.

Tím bielych – Tím modrých 11:8 (3:3, 4:2, 4:3)

Góly: 3. Čierny (Pardavý, Lipiansky), 6. Lintner (Stümpel, Bondra), 10. Lintner (Bondra, Čierny), 24. Nagy (Handzuš, Somík), 24. Graňák (Pardavý), 29. Lintner (Stümpel, Bondra), 36. Šatan (Surový, Suchý), 37. Podhradský (Šatan), 50. Šatan ml. (z trestného strieľania), 51. Šatan ml. (Šatan), 53. Šatan ml. (Šatan) – 10. Handzuš (Šatan), 11. Cibák (Ri. Pavlikovský, Nagy), 11. Cibák (Somík, Ri. Pavlikovský), 23. Ra. Pavlikovský (Radivojevič, Vaic), 34. Ri. Pavlikovský (Pauček, Hurtaj), 39. Uram (Kapuš), 50. Pauček (Sekeráš), 51. Hurtaj. Rozhodcovia: Čaprnka – Tvrdoň, Synek, 10.055 divákov (vypredané).

Tím modrých: Lašák (23. Laco) – L. Višňovský, Valábik, Štrbák, Sekeráš, Ri. Pavlikovský, Pauček, Hecl – Nagy, Handzuš, Šatan, Somík, Kapuš, Cibák, Uram, Hurtaj, Bartoš, P. Pucher, Bartovič. Tréneri: Ján Filc a Július Šupler

Slovan prehral aj v Petrohrade, nevyhral už jedenásty zápas

Tím bielych: Staňa (19. Šimonovič, 37. Lipovský) – Lintner, Milo, Podhradský, Suchý, Čierny, Droppa, Graňák – Bondra, Stümpel, Radivojevič, Vaic, Ra. Pavlikovský, Pardavý, Hreus, Surový, Lipiansky, Plavucha, T. Višňovský, Šatan ml. Tréneri: Július Šupler a Marián Hossa

Po pôsobivej predstavovačke a slávnostnom buly medzi Šatana a Petra Bondru divákov od úvodu dvíhali zo sedadiel okulahodiace akcie. Skóre otvoril v 3. minúte Čierny, potom sa dvomi peknými gólmi blysol Lintner. Modrý tím však ešte do prestávky vyrovnal. Pred druhým dejstvom nasledovala slávnostná chvíľa, keď Šatana slávnostne prijali do Siene slávy. Ceremónia prebehla za účasti jeho rodičov, manželky a detí, prvého trénera v Topoľčanoch Jozefa Nemca a predstaviteľov SZĽH prezidenta Martina Kohúta a generálneho sekretára Miroslava Valíčka.

Šatana potešili v Luzerne viacerí hráči: S výsledkami sme spokojní

„Je pre mňa česť, že ma zaradili medzi ostatné mená, ktoré už sú v sieni slávy. Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí sú tu so mnou a fanúšikom, pretože všetky medaily sme vyhrávali pre nich. Ja som pre nich robil to, že som si vždy keď som mohol, obliekol na seba reprezentačný dres Slovenska,“ uviedol Šatan. Po druhej tretine si dvojgólový náskok vypracoval tím v bielych dresoch, k čomu prispeli gólmi aj Šatan a najmä Lintner, ten dovŕšil v 29. minúte hetrik. V tretej tretine si bieli udržiavali náskok, pomohol im k tomu dvoma gólmi aj Mirko Šatan, syn Mira Šatana. Ten neskôr zavŕšil hetrik a rozhodol o výhre bieleho tímu 11:8.

Môže vás zaujímať

Slováci podľahli aj Nórom na Švajčiarskom pohári