Jednou vetou

Senzácia! Vlhovej rekord SR v obráku je priamo triumf

Uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová na stupni víťazov oslavuje prvé miesto v obrovskom slalome žien v rámci Svetového pohára v alspkom lyžovaní 28. decembra 2018 v rakúskom Semmeringu

foto: TASR - Pavel Neubauer

Petra Vlhová excelovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára a v rakúskom Semmeringu prvým víťazstvom vytvorila nové a rovno definitívne maximum slovenského lyžovania v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne. Na pomery pretekov s výrazným náskokom 45 stotín zdolala nemeckú rutinérku a olympijskú šampiónku ešte z roku 2010 Viktoriu Rebensburgovú, tretia Francúzka Tessa Worleyová, úradujúca majsterka sveta zaostala 6 desatín.

aktualizované: 15:53

Vlhová slávila svoj piaty triumf kariéry a vyrovnala tak víťazné konto Veroniky Velez Zuzulovej, ktorá uspela v štyroch špeciálnych a jednom paralelslalome. Jej mladšia krajanka k štyrom slalomovým vavrínom pridala teraz mimoriadne cenný obrákový.

Už v roku 2012 sa stal Semmering pre slovenské lyžovanie zasnúbeným strediskom, lebo Veronika Velez-Zuzulová tam vyhrala svoj prvý slalom SP a 17-ročná Vlhová 11. miestom dala o sebe prvýkrát vedieť vo svetovej zjazdárskej elite. Teraz sa už 23-ročná Slovenka hlasno prejavuje v každej súťaži a jej piatkový výkon sa zaraďuje medzi ozdobné v histórii zjazdárskeho SP. Nielen z hľadiska národnej méty, ale aj spôsobom, akým „rozprášila“ enklávu favoritiek. Domáca matadorka Stephanie Brunnerová zaostala na 4. priečke 64 stotín a ďalšie dve Mikaela Shiffrinová.

Marpo vs. Rytmus: Poriadny zápas alebo marketingový ťah?

Medzi druhou a piatou bo rozdiel 21 stotín, medzi Vlhovou a druhou viac ako dvojnásobný. Základom bolo už skvelé prvé kolo, ale v tom druhom Slovenka v sťažených podmienkach na rozbitej trati dosiahla druhý čas a predviedla tak dve suverénne najvyrovnanejšie jazdy. Naopak, v druhom kole sa nedokázala s ťažším povrchom ani s tlakom tesných odstupov v dramatickej súťaži stotožniť fenomenálna Shiffrinová a z prvej pozície dosiahla len desiaty čas.
Pritom Američanka sa v prvom kole predstavila v tradične výbornej fazóne a ako víťazka dvoch predchádzajúcich pretekov (z roku 2016) zašla najlepší čas. O dve stotiny pred domácou Stephanie Brunnerovou. Ďalšiu stotinku stratila Nórka Ragnhild Mowinckelová.

Vlhová sa vygradovanou jazdou zaradila hneď za pódium s 3-stotinkovou stratou a 6 stotín sekundy jej chýbalo na senzačné vedenie. V pravidelnom medzisviatočnom dejisku dlhodobého seriálu prebiehala prvá časť piatkovej súťaže na rytmicky vyrovnanej trati, ale pri pomerne tesných medzičasových odstupoch o všetkom rozhodovali dva zákerné úseky. Z favorizovanej sedmičky štartujúcich na to trochu doplatili prvé štyri pretekárky, teda aj Brunnerová s Mowinckelovou, ktoré predviedli najdynamickejšie jazdy, ale v prelomových bránkach ich to hodilo do nižších oblúkov.

Vlhovej prvý triumf v obráku: Som prekvapená, ale šťastná

Po jasných chybách nestratili viac času len preto, že dokázali svoje „odskoky“ okamžite skorigovať a v strmých pasážach zostali v tempe. Fenomenálna Shiffrinová so šestkou ako vždy dostala od svojho širokého tímu spolupracovníkov inštrukcie do vysielačky a ako prvá prešla inkriminované úseky v inej stope a nasadení. Zostala síce v línii, ale s menším prírazom do oblúkov a na čelo sa dostala hlavne vďaka plynulej jazde na hornej a spodnej „plošine“ trate.

Petra Vlhová na rovinatom začiatku hľadala svoju líniu a jej agresívny štýl nebol úplne kompatibilný s plynulým kurzom. Od prelomu do strminy však až do cieľa predviedla najvyrovnanejší výkon, v oblúkoch bola takmer neomylná a vo všetkých bránkach až na jednu bola načas. Z prvého medzičasu po štvrtine trate zo straty 68 stotín potom na 40. sekunde ukrojila 16 stotín a do cieľovej časti vpálila v úžasnom tempe. V záverečnej štvrtine skresala zo svojej straty takmer polsekundu, v intenciách pretekov kolosálny údaj.

Chára sa vrátil po zranení: Nebolo to zlé

Druhé kolo následne nemohlo nepriniesť ešte dramatickejšie rozuzlenie, ibaže by sa ako už často odtrhla vedúca Shiffrinová. Kým však prišla na rad, udiali sa veci priam z ríše športovej fantázie. Rebensburgová z desiatej pozície a teda so štartovým číslom 21 určila parametre vyvrcholenia a tým, že nemala čo stratiť, s maximálnym rizikom preletela traťou v čase, ktorý už nikto neprekonal. Na celkové víťazstvo to však začalo vyzerať až po tom, ako sa v podobnom štýle zaradila až za ňu po prvom kole siedma Worleyová a vôbec neuspela Talianka Federica Brignoneová.

Potom však na trať vyrazila Vlhová a na hornej ploche si tentoraz dala pozor, aby to s dravosťou neprepálila. Stratila na Nemku síce 13 stotín, ale väčšinu náskoku a najmä skvelý rytmus si udržala. Na druhom medzičase bola jasne najrýchlejšia a keď sa bez náznakov výraznejšieho zaváhania vrútila do cieľa s omamným náskokom, bolo zrejmé, že toto môže byť prílišná výzva nielen pre nasledujúce dve pretekárky, ale aj pre Shiffrinovú. Stalo sa a Slovensko pozná svoju víťazku v SP už v tretej disciplínovej vetve, po úspechoch v slalome (Zuzulová a Vlhová)) a paralelnom slalome (Zuzulová).

Výsledky obrovského slalomu SP v Semmeringu:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 2:04,72 min. (1:02,38-1:02,34)
2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,45 s (1:02,96-1:02,21)
3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,60 (1:02,76-1:02,56)

4. Stephanie Brunnerová (Rak.) +0,64 (1:02,34-1:03,02), 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,66 (1:02,32-1:03,06), 6. Federica Brignoneová (Tal.) +0,76, 7. Ricarda Haaserová (Rak.) +0,90, 8. Anna Veithová (Rak.) +0,94, 9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,00, 10. Marta Bassinová +1,51

Celkové poradie SP (po 14 z 37 súťaží):
1. Shiffrinová 934 b., 2. VLHOVÁ 488, 3. Mowinckelová 396, 4. Rebensburgová 366, 5. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359, 6. Brignoneová 335

Poradie v obr. slalome (4):
1. Brignoneová 270, 2. Worleyová 265, 3. Shiffrinová 255, 4. Rebensburgová 210, 5. Mowinckelová 199, 6. Brunnerová 195, 7. VLHOVÁ 168.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu