Severské derby na MS bez prekvapenia

Fínsky hráč Juhani Tyrvainen (vpravo) bojuje o puk s Dánom Oliverom Larsenom v zápase základnej A-skupiny Fínsko - Dánsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 16. mája 2019

Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase košickej A-skupiny MS nad Dánskom 3:1. Severské derby sa po vlažnom začiatku hralo podľa nôt Suomi, zverenci trénera Jukku Jalonena si pripísali tretí triumf na šampionáte. V tabuľke im patrí s desiatimi bodmi druhé miesto za vedúcim Nemeckom, na ktoré strácajú dva body.

Fíni odohrajú ďalší zápas v piatok 17. mája o 20.15 h proti Veľkej Británii, Dánov po dni voľna čaká zámorská konfrontácia s USA v sobotu 18. mája o 12.15 h.

A-skupina (Košice):
Fínsko – Dánsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 26. Kakko (Lehtonen), 35. Manninen (Rajala, Lehtonen), 52. Pesonen (Kakko) – 22. Madsen (Nicklas Jensen, M. Lauridsen). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Bjork (Švéd.) – Hancock (USA), Kaderli (Švajč.), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4812 divákov.

Kanada si polepšila, Francúzi si držia hrdosť: Nemáme sa za čo hanbiť

Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kiviranta, Luostarinen, Savinainen – Anttila, Tyrväinen, Sallinen

Dánsko: Dahm – O. Lauridsen, M. Lauridsen, Lassen, Aabo Jensen, Nich. Jensen, O. Larsen, Bruggisser – Bödker, Regin, Russel – Storm, Madsen, Nick. Jensen – Bau Hansen, J. Jensen, Meyer – Poulsen, Jakobsen, Olesen – From

Švédsko malo proti Rakúsku expresný štart, vybavilo zápas za 6 minút

Severské derby nebolo v prvej tretine v žiadnom kontraste s polohou oboch krajín. Bolo chladné s minimom šancí. Viac ich mal favorit z Fínska, najmä strela Nika Mikkolu z ľavej strany volala po góle. Otvoriť skóre mohli Fíni aj v presilovej hre v 16. minúte, ale ani v tomto prípade puk v sieti neskončil. Po prestávke mali možnosť zahrať si presilovku aj Dáni a tí už s ňou naložili lepšie.

Slováci v piatok už s imperatívom, Francúzi o prvé víťazstvo

Treba však poznamenať, že zverenci Heinza Ehlersa pri nej mali aj kus potrebného šťastia. Strela od modrej čiary najskôr zasiahla do tváre Atteho Ohtamu, puk sa poodrážal kade – tade, ale do siete ho napokon upratal Morten Madsen. Radosť Dánov netrvala dlho, v 26. minúte sa o slovo brilantným spôsobom prihlásil o slovo fínsky talent Kaapo Kakko. Svoj únik zakončil po oklamaní obrancu i brankára nádherne a vyrovnal. Fíni potom mali aj ďalšie šance, ale ujala sa až strela Sakariho Manninena v 34. minúte. Dahm potom predviedol skvelé zákroky a držal Dánov nad vodou. V treťom dejstve však opäť Kakko v 51. minúte vystrelil a Harri Pesonen jemným tečom pridal tretí gól Suomi.