Jednou vetou

Škandál v českom futbale: Mali vraj manipulovať až dva zápasy!

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Ide o stretnutia Opava - Vítkovice a Zlín - Kroměříž, obe sa skončili výsledkom 4:1. V oboch prípadoch malo ísť o ovplyvnenie, aby v nich padli aspoň štyri góly

Po viac ako dvojmesačnej pauze spôsobenej pandémiou koronavírusu sa počas víkendu začala v Česku najvyššia futbalová súťaž. Šlo však len o jednu dohrávku (Teplice – Liberec 2:0), ďalšie kluby vstúpia do súťažného diania až tento týždeň. Počas víkendu však niektoré tímy absolvovali prípravné súboje a dva z nich sa dostali do hľadáčika v súvislosti s možnou korupciou.

Ako informuje portál iDnes.cz, ide o stretnutia Opava – Vítkovice a Zlín – Kroměříž, obe sa skončili výsledkom 4:1. „Preverujeme všetky oznámenia od spoločností zaoberajúcimi sa monitoringom kurzov pri stávkovaní. V týchto dvoch dueloch máme v jednom prípade informácie sprostredkovane, v druhom priamo od našej partnerskej spoločnosti,“ cituje iDnes.cz tlačového hovorcu Futbalovej asociácie ČR (FA ČR) Michala Jurmana.

Podľa nemeckého webu Sportschau.de viacerí analytici nezávisle na sebe potvrdili, že tieto zápasy zápasy boli ovplyvnené tak, aby v nich padli aspoň štyri góly. Rovnaké varovanie mal dostať aj web iDnes.cz tesne pred duelmi od svojej partnerskej spoločnosti. „Ide o stávky v takzvanom ázijskom hendikepe na vyšší počet gólov. Inak nemôžeme komentovať konkrétne detaily prípadu, aby sme neohrozovali prípadné disciplinárne konanie či postup orgánov činných v trestnom konaní,“ poznamenal Jurman.

Podľa klubov, ktoré v spomenutých dueloch prehrali, sa na ihrisku nič podozrivé nedialo. „Chlapci makali a výsledok 1:4 proti ligistovi je pre nás veľký úspech,“ znie z Kroměříža. „Všetky špekulácie razantne odmietame,“ uviedol ostravský klub.

Ako informuje iDnes.cz, Európska futbalová únia (UEFA) už varovala národné zväzy, že existuje podozrenie na zvýšené riziko ovplyvňovanie stretnutí. Aktuálne sa totiž koná dosť málo súbojov a stávkové gangy údajne pracujú s novými metódami. Problémom by mohli byť aj tzv. „zápasy duchov“, ktoré sa vôbec neuskutočnia.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu