Jednou vetou

Skeleton: Domáci favorit Sungbin Jun získal zlato aj rekord

Juhokórejský skeletonista Sungbin Jun (uprostred) získal zlatú medailu na ZOH v Pjongčangu 16. februára 2018. Striebornú medailu získal Nikita Tregubov (vľavo) štartujúci pod hlavičkou OŠ z Ruska, bronz získal Dom Parsons (vpravo) z Veľkej Británie.

Foto: TASR/AP

Juhohórejskí skeletonista Sungbin Jun získal zlatú medailu na ZOH v Pjongčangu. Domáci reprezentant bol najväčším favoritom podujatia a túto pozíciu potvrdil aj vytvorením traťového rekordu. Striebornú medailu získal Nikita Tregubov štartujúci pod hlavičkou OŠ z Ruska, bronz získal Dom Parsons z Veľkej Británie.

Domáci reprezentant predviedol suverénnu cestu za zlatom. V každej zo štyroch jázd dosiahol najrýchlejší čas, pričom vždy atakoval traťový rekord. Záverečnou jazdou ho stanovil na 50,02 s.

Veľký boj prebiehal o zvyšné dva cenné kovy. Nikitovi Tregubovovi z OŠR nevyšla tretia jazda ideálne a spadol po nej z priebežnej druhej priečky na štvrtú, ale v záverečnej využil slabšie jazdy súperov a vrátil sa na striebornú pozíciu. Sungbin Jun dosiahol v súčte štyroch jázd čas 3:20,55 min, čo bolo o 1,63 s viac než druhý Tregubov. Bronzový Brit Parsons zaostal o 1,65 s.

V športe, v ktorom často rozhodujú stotiny sekundy, je 1,63-sekundový náskok Sungbina Juna priam priepastný. „Získať zlatú medailu na olympiáde je skvelý výsledok. Ale získať ju v mojej domovskej krajine je pre mňa veľká česť,“ uviedol víťaz skeletonu.

Na svojho krajana, ktorý triumfoval suverénnym spôsobom, bol hrdý aj Ji-soo Kim, ktorý obsadil šiestu priečku: „Jun bol príliš rýchly pre ostatných, ale nabudúce sa pokúsim, aby boli preteky zaujímavejšie. Ako jeho kamarát som hrdý na to, čo dosiahol, ale nabudúce bude medaila aj mojím cieľom,“ poznamenal.

ZOH 2018 v Pjongčangu – skeleton

  • muži, výsledky:

1. Sungbin Jun (Kór.) 3:20,550 min., 2. Nikita Tregubov (OŠR) +1.630 s, 3. Dom Parsons (V. Brit.) +1.650, 4. Martins Dukurs +1.760, 5. Tomass Dukurs (obaja Lot.) +2.190, 6. Ji-soo Kim (Kór.) +2.430 7. Axel Jungk +3.0508, 8. Cristopher Grotheer +3.500, 9. Alexander Gassner (všetci Nem.) +3.550, 10. Jerry Rice (V. Brit.) +3.690.

Môže vás zaujímať

HOKEJ: Liptovský Mikuláš mení názov