Jednou vetou

Slováci kanoisti s dvomi zlatými i striebornými medailami

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Gábor Jakubík, Milan Fraňa a Tibor Linka oslavujú zisk striebornej medaily na neolympijskej 1000-metrovej trati K4 vo finále na ME v rýchlostnej kanoistike v Belehrade 9. júna 2018.

foto: TASR

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike získali v nedeľu na MEJ a do 23 rokov v talianskom Auronze ďalšie dve zlaté a dve strieborné medaily.

Tour De France bez Frooma? Organizátori mu chcú štart zakázať

Štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Milan Fraňa, Csaba Zalka, Tibor Linka triumfoval vo finále K4 na 500 m v kategórii U23 suverénne s takmer sekundovým náskokom pred Bielorusmi. Najcennejší kov vybojovala aj juniorka Lucia Valová v C1 na 500 m, keď v záverečnom finiši zdolala Rusku Olgu Aleksandrovovú. Na dvestometrovej trati pridala striebro, rýchlejšia od nej bola iba ďalšia Ruska Anastasija Važinská. Na druhý stupienok vystúpil aj junior Matúš Jedinák v K1 na 200 m, keď ho zdolal iba poľský reprezentant Bartosz Grabowski.

V sobotu triumfovali Baláž s Linkom v K2 na 1000 m. „Výborne sme dnes odštartovali, čakal som, že Ukrajinci s nami nevydržia do konca, podobné je to v ich prípade aj v seniorskej kategórii. Vedel som, že ich „trhneme“, na dvojstovke sme vyrazili a nedokázali nás zastaviť. Pre mňa je to rozlúčkový šampionát v tejto vekovej kategórii, keďže už mám dve zlaté medaily z neho, môžem byť spokojný. Ešte sa čosi pokúsim pridať v mojej poslednej finálovej disciplíne K1 na 200 m,“ povedal pre stránku canoe.sk Linka, ktorý obsadil v nedeľu v K1 na 200 m do 23 rokov piatu priečku.

Halák si našiel nový klub

Ďalší člen zlatého kvarteta Fraňa na margo pretekov uviedol: „Na šampionát sme sa veľmi dobre pripravili na tvrdej vode v Komárne, kde boli perfektné tréningy. Už v rozjazde to bolo dobré, ale finálová jazda bola jedna z našich najlepších na päťstovke, akú sme kedy šli. Teším sa z každej medaily, či už je to v seniorskej kategórii alebo U23, zvlášť keď ide o zlatú. Ďakujem hlavne trénerom, chalanom, všetkým za podporu. Je to neskutočne skvelý tím, je tu výborná atmosféra, všetkým sa nám darí, super.“

Valová vo finále na C1 naplnila medailové ambície. „Lucia podala fantastický, bojovný výkon, vyrovnaný, držala sa súperiek a rozhodovalo sa až v závere na poslednej dĺžke bójky. Zašla naozaj pekne,“ komentoval výkon Valovej šéf juniorskej reprezentácie Slovenska Marián Tesárik a zhodnotil aj zlaté vystúpenie káštvorky: „Chlapci chytili štart, šli veľmi rozumne, snažili sa neprepáliť tempo, strážili si Ukrajincov a Bielorusov vo vedľajších dráhach a posledných 200 metrov zabrali. Odskočili im o dĺžku lode. Opakujem, išli rozumne, aby sa pri silnom vetre do chrbta nezatavili, urobili to múdro.“

Môže vás zaujímať

Štajnoch po prehre s Nórmi: Mali sme na nich vybehnúť, nie naopak