Jednou vetou

Slováci na šampionáte definitívne bez Dudu, Hertha ho neuvoľní

Ondrej Duda, archívne

foto: TASR

Ondrej Duda nebude reprezentovať Slovensko na júnových majstrovstvách Európy futbalistov do 21 rokov v Poľsku. Stredopoliara Herthy Berlín neuvoľnil pre potreby národného tímu jeho bundesligový klub. Informovala o tom oficiálna webstránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Duda doplatil na skutočnosť, že šampionát do 21 rokov sa hrá v neasociačnom termíne (16. – 30. júna) a preto kluby podľa medzinárodných pravidiel nemajú povinnosť uvoľniť svojich futbalistov na toto podujatie. Podľa SFZ vedenie Herthy zohľadnilo všetky skutočnosti (hráčovu vyťaženosť, zranenie, dĺžku absencie, riziko možného opätovného zranenia) a napokon sa rozhodlo hráča na MS „21“ nepustiť, čo oficiálne oznámilo slovenskému zväzu e-mailom. SFZ sa snažil nájsť také riešenie, aby Duda predsa len mohol s tímom do Poľska cestovať, ale neuspel. „Je potrebné rešpektovať medzinárodné regule a stanovisko nemeckého klubu,“ uvádza sa na webe SFZ.

„Nebola to jednoduchá situácia najmä pre hráča, ktorý bol pod obrovským tlakom. Viackrát som s ním hovoril, mal záujem reprezentovať na šampionáte, zároveň sme si však všetci uvedomovali postoj Herthy a jej argumentáciu. Ako my, aj druhá strana zvažovala všetky okolnosti, napokon dospela k rozhodnutiu neuvoľniť Dudu na majstrovstvá Európy a nám neostáva iné, ako stanovisko Herthy akceptovať,“ reagoval tréner slovenského výberu Pavel Hapal.

Znamená to, že v jeho kádri pre šampionát v Poľsku sa uvoľnilo jedno miesto. „Termín nahlásenia definitívneho zloženia 23-členného kádra je 6. jún, máme teda ešte čas na konečné rozhodnutie. Samozrejme, rátali sme aj s takýmto vývojom situácie, boli sme pripravení aj na negatívny postoj nemeckého klubu, využijeme však konečnú časovú hranicu na oznámenie nominácie,“ vyjadril sa Hapal pre futbalsfz.sk.

„Veľmi ma to mrzí, ale chápem aj postoj klubu. Bol som dlho zranený a je samozrejmé, že v Herthe chcú, aby som bol po dobrej príprave k dispozícii mužstvu. Keďže som si plánoval pobyt v Poľsku počas šampionátu, rád by som zašiel za chlapcami na zápasy majstrovstiev Európy povzbudiť ich a aspoň tak sa nadýchnuť atmosféry turnaja. Držím im palce, verím, že budú úspešní,“ povedal Duda.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu